1500x564_shutterstock_Elena-Kharichkina_dye_your_roots - Copy
Saç Boyama | Saçınızı Boyayın

Sanatınız Saçınıza Yansıyor

Saçınızı değişik şekillerde gölgelendirmek saçınıza şaşırtıcı ışıltılar ve canlı bir hareketlilik verir. Işık yansımaları kıpır kıpır bir ışık ve gölge etkisi vererek saç yapısını canlandırır. Daha da iyisi saçınıza evde de gölge atabilirsiniz. Bunu yapmanız için size yardımcı olmak istiyoruz. 

600x450_shutterstock_Alex Oakenman_dye_your_roots

Lively streaks give your hair the natural glow of the sun

Gölgeler saçınızı ışıklandırır – gerçekten! Ürününe bağlı olarak evde boyama uygulaması ile açık sarıdan orta kahverengiye kadar altı tonda saçlarınıza gölge verebilirsiniz. Uygulayacağınız gölgeleme tekniği ile ince, neredeyse farkedilmeyen gölgeler, daha geniş röfleler, iki renkli tutamlar veya geniş renk blokları oluşturabilirsiniz. Genel bir kural olarak, çok ince gölgeler özellikle doğal dururken, daha geniş gölgeler daha cesaret ister ve daha pahalıdır. 

Doğal görünen ışıklı vurgular yaratmak için röfle şapkası

Röfle şapkası kullanmak en doğal görüntüyü vermeyi sağlar. Ancak bu yöntem daha fazla emek ister. Nasıl yapılacağını aşağıda gösteriyoruz:  

1.    Kuru taranmış saçınızın üzerine röfle şapkasını geçirin ve çenenizin altından bağlayın. Ensedeki saçları şapkanın altına itmeyin, dışarıda serbest kalabilirler. En saçını bir havluyla örtün. 

2.   Şimdi şapkadaki deliklerden saç tutamlarını bir röfle tığıyla dışarı çıkarmaya hazırsınız. Daha az gölge istiyorsanız iki veya üç delik atlayarak uygulama yapın. Gölge tığını mümkün olduğu kadar düz tutmaya çalışın. Tığın ağzı her zaman yukarı bakmalı. 

3.   Tüm dışarı çıkardığınız saçları tarayıp hazırladıktan sonra gölge boya karışımını saç tutamlarına uygulayın. Karışımın saçlarınızda ne kadar kalacağı istediğiniz renk açma etkisine bağlıdır. Ürün talimatları ve renk skalası saçınız için doğru uygulama süresini gösterecektir. 

4.    Uygulama süresi sonunda şapka hala başınızdayken gölgeleri suyla durulayın. Ondan sonra röfle şapkasını çıkartabilirsiniz. Gölgeli saç tutamlarını şampuanlamadan önce saçları çekip acıtmadan bunu yapabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayıp 3-dakikalık bir yumuşatma kürü uygulayın. Saçınızı bolca durulayın ve her zamanki gibi şekillendirin. 

Mükemmel Röfleler için Gölge Fırçası Kullanmak

940x730_gettyimages_CoffeeAndMilk_cut_own_tips

Jennifer Aniston platin, caramel ve orta sarı gölgeleri tercih ediyor.

Yalnızca seçkin yerlerde gölge fırçası kullanarak röfle yaratabilirsiniz. Bu iyi yapılmış birkaç ışık efekti ile  kendi stilinizi yaratmanıza, tüm başınızın çevresinde röfleli bölgeler veya yalnızca belli bir bölgede, örneğin kaküllerinizde (perçem)  röfleler yaratmanıza yardımcı olur. Yöntem: 

1.    Önce saçınızı iyice tarayın ve her zamankinden yerinden ayırın. 

2.    Şimdi gölge karışımını arzu ettiğiniz saç tutamlarına gölge fırçasını kullanarak uygulayın. Boyayı saç tutamını saç derisinden uzaklaştırarak uygulamak en iyi sonucu verir. Gölge karışımını saç derisine uygulamaktan mümkün olduğunca kaçının. Saç tutamıyla saç derisi arasında bir milim bırakmanızı tavsiye ederiz. Bu saçın uzayan kısmının ileride daha doğal görünmesini sağlayacaktır.

3.    Başın arka kısmındaki saçınıza şekil vermek iki ayna veya daha da iyisi bir arkadaş yardımı gerektirebilir. Uygulama süresi saçınızın orijinal rengine ve istenilen renk açma derecesine bağlıdır.

4.    Uygulama süresi sonunda, saçınızı bolca durulayın ve yumuşak bir şampuanla yıkayın. Saç kremini saçınızda birkaç dakika bekletin. En son olarak saçınızı tekrar durulayın.

5.    Bir nokta daha: Gölgelerinizin keyfine varın!

Hızlı Gölgeler için Uygulama Tarağı kullanın

Uygulama şişesinin başındaki gölgeleme tarağı biraz daha geniş üç kat gölge yapmanızı sağlar. Aplikatör şişesini tarak ucunu takmadan kullanırsanız oldukça geniş renk blokları veya tutamları elde edersiniz. 

1.    Şık gündelik bir görüntü için saçınızı zigzag ayırın. Aplikatörü boş bir kağıt üzerinde kısa bir sure deneyen aplikatör şişesinin basıncını tartın.

2.    İçinde renk açıcı boya karışımı bulunan aplikatörü saç derinize dikey tutun ve bir süpürme hareketiyle bir tutam saçınıza eşit şekilde sürün. Aplikatörün ucunu saç tutamı üzerinde köklerden uca doğru eşit şekilde hareket ettirirken şişe üzerindeki,  önceden tespit etmiş olduğunuz basıncı fazla değiştirmeden uygulayın. Uygulama süresini ürün için tavsiye edilen sure içinde tutun. Sonra durulayın, şampuanlayın ve diğer uygulama tekniklerinde belirtildiği gibi saçınızı kremleyin. 

Diğer önemli konular:

  • Gölgeleme aplikatörünü karıştırdıktan sonra hemen kullanın ve artan karışımı ileride kullanmak üzere asla saklamayın. Yalnızca yeni karıştırılmış uygulamalar iyi sonucu garantiler.
  • Boya karışımına alerjik olup olmadığınızı test edin. Ürün paketi üzerinde alerji testi için gerekli talimatları ve ürünle ilgili kullanım talimatlarını bulacaksınız.
  • Gölgeleme karışımı saçınızdayken saçı asla plastik film veya duş bonesiyle örtmeyin. Bu tür örtülerin altında ısı oluştuğu ve alkali madde uçamadığı için saçınıza zarar verebilir.
  • Saçınıza gölge işlemi yaparken eski giysilerinizi giyin ve tedarik edilen eldivenleri takın. Akan karışım lekelenmeye ve kıymetli giysilerinizi bozmaya neden olabilir.
  • Karıştırma sıvısıyla karıştırırken renk açıcı pudrayı solumaktan kaçının.
  • Gölge karışımını duruladıktan sonra tedarik edilen saç kremini kullanın. Bu saçınızın sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayacaktır.
  • Saçınıza permadan sonra hemen gölge atmak doğru olmaz. Saçınıza bu iki işlemden birini uygulamadan sonra en azından iki hafta saçınızın dinlenmesini bekleyin. Ancak ondan sonra bir sonraki işlemi uygulayın.