Saç Şekillendirme | Kadınlar İçin Saç Stilleri

Hassas saç derileri için Hassas Bakım

Bazen derinizi yırtıp dışarı atlayasınız mı geliyor, özellikle saç derinizden? Gergin, kaşıntılı, yanan saç deriniz sürekli dikkatinizi mi dağıtıyor? Saç derinizin neden bu kadar kontrol dışı olduğunu ve daha da önemlisi kontrolü nasıl yeniden kazanıp denge sağlayabileceğinizi anlatacağız. 

Bazı insanların saç derisi biraz daha hassasken, bazılarının o kadar da hassas değildir. Bunun nedeni iklim, sık sık veya doğru uygulanmayan perma, renk bakımları veya uygun olmayan saç bakım ürünleri olabilir. Fizyoloji de bunda rol oynayabilir. Stres ve gerilim cildi ve saç derisi dengesini bozabilir. 

Hassas saç derisi ve koruyucu bariyerin yıkılması

Cilt gibi saç derisi de koruyucu bir tabakayla kaplıdır. Tabakayı tuğladan bir duvar gibi düşünün ve tuğlaların boynuzsu hücreleri sembolize ettiğini hayal edin. Tuğlalar arasındaki birleştirici çimento yağlı maddeler, yani lipitlerdir. Dış etkiler lipitlerin, ya da bizim resmimizde çimentonun, bir kısmının çıkarılmasına yol açabilir. Sonuçta bariyer (tuğladan duvarımız) sızdırmaya başlar. Çok fazla nem kaçağı olduğu ve yollar da temizlendiği için zararlı maddeler içeri girebilir. Bu da saç derisini rahatsız eder ve kaşınma, yanma, kızarma, kepek veya gerginlik gibi tepkiler verir. 

Saç Bakımı Günahlarının sonucu Hassas bir Saç Derisi

Saçınızı her gün yıkayıp sonra da şekillendirme jeli veya köpüğü gibi alkol içeren şekillendirme ürünleri mi kullanıyorsunuz? Zamanla bu saç derinizin kurumasına yol açacaktır. Saçınızı hergün yıkamanız gerekiyorsa o zaman çok yumuşak bir şampuan kullanmalısınız. Alkol içeren şekillendirme ürünlerini bir süreliğine bırakın ve saçınızı durulanmayan saç kremleri, şekillendirme spreyi veya wax ile şekillendirin.

İklim değişikliği hassas saç derisini daha da hassaslaştırır

Kışın ısıtılmış kuru hava ve yazın da klimalar saç derisi dahil tüm cilde zarar verir. Bu zor zamanlarda, nemlendirici şampuanlar, saç kremleri ve durulanmayan saç bakım ürünleri saça ve saç derisine çok iyi gelir. Süreçte saç derisinin nem rezervlerini çok miktarlarda lipit eklemeden yenileyebilirsiniz. Lipitler (yağ) saçınızı, özellikle ince saçı ağırlaştırabilir. 

Hassas saç derisi: Dermatoloğunuz imdada yetişebilir

Israrcı kaşıntı saç derisini etkileyen bir mantar hastalığının belirtisi olabilir. Kızarma ve büyük kepek pulları mantar hastalığının daha kesin belirtilerdir. Yağlı bir saç derisi mantar oluşmasına daha yatkındır, çünkü mantar bu ortamı sever. Saç deriniz yağlıysa ve kaşınıyorsa birbirine bağlı bu soruları bir dermatoloğa sormalısınız. 

Bu saç derinize eski dengesini geri getirecektir: