1500x564_Split-ends
Saç Şekillendirme | Kadınlar İçin Saç Stilleri

Kırık Saç Uçlarını Nasıl Engelleriz

Kırıkların nasıl oluştuğunu, kırıklarla nasıl baş edeceğinizi ve kırıkları engellemek için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız. 

Özellikle uzun saçların uçları çok fazla sürtünmeye maruz kaldığı için kırılma tehlikesi altındadır. Kırık saç uçları sadece görüntü olarak bir problem değil, aynı zamanda çok işlem görmüş ve yıpranmış saçların belirtisidir.   

Kırıkların oluşmasının bir çok sebebi vardır. Bunlardan bazıları; saçınıza uygun olmayan saç ürünleri kullanma, sürtünmeye bağlı mekanik basınç (saçın kumaşlarla olan teması), sert tarama, fırçalama veya yüksek ısıya maruz kalmasıdır ( yüksek ısılarda saç kurutma makinası ya da maşa kullanımı).  Bu şartlar altında kırık saç uçları kaçınılmazdır. Özellikle, saç uçlarınızı nadiren kestiriyorsanız.

Kırık Saç Uçlarını Düzeltme Yolları

Kırıklar oluştuktan sonra saçı eski haline döndürmek zordur. Neyse ki kırıkları engellemek hiç de zor değil. Saç tipinize uygun sıvı bakım yağları ve serumları düzenli kullanımda kırık oluşumunu engeller.  

Aynı şekilde saç şekillendirme araçlarıda büyük bir öneme sahip. Her zaman birinci kalite kemik taraklar ve doğal sert kıllardan oluşan fırçalar kullanın. 

Isı ile şekillendiriciler ( saç kurutma makineleri ve stil yardımcıları) ayarlanabilir ısı ayarına sahip olmalılar ve sadece düşük ısıda kullanılmalıdırlar.  

Saç uçları ve saç, özellikle nemliyken kırılmaya eğilimlidir. Bu yüzden fön makinasıyla ya da havluyla kuruturken dikkatlı bir bakım gereklidir (havlu saça yumuşak uygulanmalıdır).

Kırıkların oluşmasını engellemek kolay fakat onarmak zordur. Saçınıza özel sıvı bakımlar kırık uçları birleştirebilir. Böylece saç kesimini bir süreliğine erteleyebilirsiniz. Ancak, kırıklar saçınız için ciddi bir sorunsa saç kestirmek kaçınılmazdır. Ve tabii ki düzenli saç kesimi, kırık saç uçlarını engeller.

Saç kürleri, serumları ve yağları kullanarak kırık uçların önüne geçme

Saç uçlarının kırılması gibi saç problemlerini şampuanlar, boyalar, yağlar ve sorunu engellemek veya tedavi etmek için üretilen kürler engelleyebilir ya da azaltılabilir. Nemlendirici ve besleyici saç bakım ürünlerinin saçın onarılması ve korunması yönünde etkisi büyüktür. Çok derine etki eden bakım ürünlerinin içeriği, saç uçlarını kaplar ve kırılmalarını engeller.