Saç Şekillendirme | Kadınlar İçin Saç Stilleri

Kepekten Kurtulmak

Koyu renk giysiler üzerinde beyaz kepek pulları rahatsız edici bir görünüm arzeder. Saç uzmanımız Dr Edo Hoting bu rahatsızlık verici kepeklere nasıl hızlı bir şekilde son verebileceğinizi açıklıyor. 

Öncelikle kepeğiniz var diye utanmayın. Tüm insanların yarısı yaşamlarının bir bölümünde kepek sorunuyla karşılaşır. Aslında kepek oluşumu normal ve sağlıklı bir sürectir. Cildimiz kendini sürekli yeniler. Bu süreçte eski hücreler 28 günlük yaşam döngülerini tamamlar, ölür ve yerini yeni hücrelere bırakır. Hücreler çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük oldukları için biz normalde bu süreçten haberdar olmayız.

Dökülen hücreleri şampuanlamayla ortadan kaldırırız. Bu hücreler saç derisi aşırı boynuzsu hücre üretmeye başlarsa görünür hale gelir. Bunun kuru saç derisiyle herhangi bir ilgisi yoktur. Yağlı saçlı insanlarda da kepek olabilir. Saç uzmanımız Dr Edo Hoting kepek araştırmalarındaki son gelişmeleri sizzler için açıklıyor. 

Schwarzkopf: Saç derisi sürekli kendini yenilediği için herkeste kepek olur. Kepek neden bazı insanlarda görünür miktarda olur?

Dr. Hoting: Herkesin saç derisinde maya mantarı  (Pityrosporon ovale) gibi bazı mantarlar mevcuttur. Mantar ciltte aşırı miktarda mevcutsa mantar içerikli metabolik ürünler saç derisini rahatsız eder ve kepek üretiminde artışa neden olur. Kepek oluşumu her zaman özel faktörlere, yaşa ve iklime bağlıdır. Işığa, özellikle kışın UV ışınına çok az maruz kalma kepek üretimini artırır. Saç bakım rutini de önemli bir rol oynar. Kepek oluşumu saç yeterli sıkta yıkanmazsa belirginleşir.

SK: Kepek nedeniyle ne zaman bir dermatoloğa görünmek gerekir?

DH: Kepek dökmeye kaşıntılı gergin bir cilt eşlik ediyorsa saç derisi iltihaplanabilir. Bazı cilt hastalıkları, örneğin egzema veya sedef hastalığı, kepek oluşumunda artışa neden olabilir. Bu durumda bir dermatoloğa başvurmalısınız.

SK: Kepek ile kaşıntılı saç derisi her zaman birlikte mi olur?

DH:  Hayır. İleri semptomlar göstermeyen makul bir kepek oluşumu her zaman olabilir. Ancak ağır kepek oluşumu cildin kaşınmasına yol açabilir.

SK: Sık şampuanlama veya sert kireçli su kepek oluşumunu artırabilir mi?

DH: İklim ve diğer çevre şartları kepek oluşumunu etkileyebilir. Kışın kuru ısıtılmış hava ve çok az güneş ışığı kepek oluşumunu artırabilir. Çok fazla yüksek ısıya ayarlı fönle kurutma da saç derisini kurutabilir ve görünür kepek oluşumuna neden olabilir. Ancak su kalitesi ve özellikle sudaki kirecin bir etkisi yoktur. Sabunun tersine günümüzde şampuanlar kireçli suda dahi saç çok iyi temizler ve şekil vermeye yardımcı olur. Kepek oluşumu daha ileri semptomlar yoksa bir hastalık değildir ve uygun kozmetik işlemleri ve kepek şampuanı kullanarak uzun vadede başarıyla yok edilebilir.

SK: Yağlı saç derisine sahip olanlarda da kepek olur mu?

DH: Evet, mümkündür. Çok aktif yağ bezleri varsa sebum kepek hücrelerinin birbirine yapışmasına neden olur ancak kepek hala orada durmaktadır.

SK: Kepek sorunu bittikten sonra da kepek şampuanını kullanmaya devam etmek gerekir mi?

DH: Hayır, doğru bakımla kepek uzun sure ortadan kalkar. Ömür boyu kepek şampuanı kullanmak gerekmez. Kepek olduğu görülürse çok etkili güvenilir kepek şampuanlarıyla tedavi edilebilir. Kepeğe karşı birkaç aktif madde mevcuttur. Örneğin çinko pirityon saç derisindeki mantar çoğalmasına karşı mücadele eder ve süreçte aşırı kepek oluşumunu azaltır.

SK: Kepek şampuanları saça zarar verir mi?

DH: Hayır, düzenli kepek şampuanı kullanımıyla ilgili endişelenmeye gerek yok. Kepek şampuanını saç derisinde biraz daha uzun (yaklaşık iki dakika) bekletebilirsiniz. Bu aktif maddelere etki göstermesi için daha fazla zaman tanıyacaktır. Tüm gevşek kepekleri ortadan kaldırmak için saçınızı sık sık şampuanlamanızı tavsiye ederim. Saç tonikleri kepek şampuanının kullanımını tamamlar ve sonuçlarını en üst seviyeye çıkarır. Durulanmayan saç tonikleri de kepekle mücadelede çok etkilidir. 

Kepeğe karşı ne yapabilirsiniz:

  • Çok sıcak suyla saç yıkama, kuvvetle havluyla ovalama, sert fırça kullanma veya yüksek ısıya ayarlı fön makinesiyle kurutma nedeniyle ortaya çıkabilecek saç derisi iltihaplanmalarından kaçının.
  • Kepek olduğunu gördüğünüz zaman saç boyama, düzleştirme veya perma gibi işlemlerle saç derisini daha da rahatsız etmeyin.
  • Saçınız kuru ve yıpranmış ise şampuanlar saçınızı daha da kurutabilir. Bu nedenle her şampuandan sonra duruluma ürünü veya kür kullanmalısınız.
  • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve/veya sürekli stres tek başına kepeğe neden olmaz ancak mevcut durumu alevlendirebilir.