Saç Şekillendirme | Kadınlar İçin Saç Stilleri

Bigudi ile Saça Nasıl Şekil Verilir

Bigudi kullanmak saçları kıvırmanın pek çok yönteminden biridir. Bu klasik yöntemi uygulamak sandığınızdan çok daha kolay. Sizinle kendi bigudi deneyimlerimizi paylaşacağız ve bigudi kullanılarak oluşturulan çekici saç stillerini göstereceğiz.

Saç maşası kullanmak istemiyorsanız ya da saçlarınızda dalgalar ve bukleler oluşturmanın ucuz yöntemlerine (örn. saçınıza bez bağlamak) henüz hakim değilseniz bigudileri deneyebilirsiniz. Günümüzde bigudiler plastikten yapılır. Pek çok farklı boyu ve çeşidi vardır. Saç şekillendirme tercihlerinize uygun bir bigudi bulabileceğinize eminiz.

Bigudi Kullanımının Püf Noktaları

Bigudiye sarılabilmeleri için saçlarınızın belli bir uzunlukta olması gerekir. Elbette bu uzunluk bigudilerin boyutuna bağlı olarak değişir. Çapı büyük olan bigudiler için en az omuz uzunluğunda saç gereklidir.

İri bukleler veya dalgalar oluşturmak için büyük çaplı bigudileri, sıkı bukleler için ise küçük bigudileri tercih edin.

Aşağıda iri ve sıkı dalgalara örnekler görebilirsiniz.

Saçlarınızdaki dalgaları tercihinize uygun biçimde oluşturmak için farklı boyutlarda bigudiler kullanın. Dağınık bir görünüm için bir miktar saç jölesini ellerinize dağıtın ve birkaç tutam saçı parmaklarınızın arasından geçirin.

null

Katharine McPhee (solda) ve Clare Bowen'ın saçlarındaki dalgalar ve bukleler farklı boyutlarda bigudilerle oluşturulmuş.

Avustralyalı aktris Clare Bowen gibi (üstte sağdaki fotoğraf) sıkı buklelere sahip olmak istiyorsanız küçük bigudiler kullanın. Bigudileri saçınızdan çıkarttıktan sonra başınızı aşağıya doğru eğin ve parmaklarınızı birkaç kez saçlarınızın arasından geçirin. Böylece daha hareketli buklelere sahip olacaksınız. Kabarık saçlara sahip olmak istiyorsanız hacimlendirici sprey kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı Bigudiye Nasıl Sarmalısınız:

Mükemmel Bukleler için Bigudi Kullanımı

1. Bir miktar saç şekillendirici köpüğü avuçlarınıza sıkın ve havluyla nemi alınmış saçlarınıza dağıtın. Saçlarınızı ayırmak istiyorsanız bunu şimdi yapmalısınız. Saçlarınızı başınızın üst kısmında bir ve yanlarda iki tane olmak üzere tutamlara ayırın.

2. Başınızın üst kısmındaki saçları alnınızdan başlayıp başın arka tarafında doğru bigudiye sarın. Daha sonra yanlarda kalan saçlarınızı da yukarıdan aşağıya ve önden arkaya doğru uzanacak şekilde sırayla sarın.

Püf Noktası: Saç diplerinizin düz kalmasını istiyorsanız bigudileri saçın köküne kadar sarmamayı tercih edebilirsiniz. Saçlar genelde kulak seviyesine kadar düz bırakılır.

3. Küçük bir tarak ile ufak bir tutam saçı ayırın. Çapı bigudiden biraz daha az olsun. Bu tutamı tarayın ve nazikçe çekin. Ucundan başlayarak bigudiye sarın. Yanlarda kalan saç tutamlarını boyun çizgisine doğru sarın.

Püf Noktası: Uzun saçları bigudiye sarmak için sarma işlemine saç uçlarından başlayın. Saçın ne kadarını kıvırmak istiyorsanız oraya kadar sarmaya devam edin. Sararken saçı nazikçe çekin.

4. Tüm saç tutamlarını sarın.

Püf Noktası: Farklı boyutlarda bigudiler kullanırsanız bukleleriniz daha canlı görünür.

5. Bütün tutamları sardıktan sonra saç kurutma makinesi ile saçınızı ısıtın. Böylece bigudiler daha çabuk etki eder. Bigudileri çıkarmadan evvel saçlarınızın soğumasını bekleyin. Parmaklarınızla saçlarınızı şekillendirin.

6. Saç jölesi ile bukleleri belirginleştirebilirsiniz. Daha kabarık bir görünüm istiyorsanız hacimlendirici pudra kullanın. Saç spreyi buklelerinizin bozulmadan kalmasını sağlar.

Buklelerinizin istediğiniz şekle kavuşması biraz zaman alabilir. Neyse ki dalgalı saç stilleri hataları kolayca affeder.