1500x564_GettyImages_shironosov_Anti_yellow_range
Saç Şekillendirme | Kadınlar İçin Saç Stilleri

Saç Stilistinize Ne İstediğinizi Nasıl Anlatırsınız?

Saç stilistinize nasıl bir saç kesimi istediğinizi anlatmak ve doğru mesajı vermek her zaman kolay değildir. İstediğiniz saç stilini elde edebilmek için çok geç olmadan saç stilistinizle olan iletişim problemlerinizi halletmenizi öneririz.

1. Püf Noktası: Saç stilistinize gösterecek materyal getirin.

Bir resim binlerce kelimeye bedeldir. Bir dergide veya başka bir yayında istediğiniz saç stilini bulmuş olabilirsiniz. Bu resmi bir sonraki görüşmenizde saç stilistinize getirin. Bu materyaller, saç stilinin önden, arkadan ve yandan görüntüleri varsa veya benzer saç stillerinin diğer resimleri de varsa daha faydalı olacaktır. Saç stilistiniz o saç stilinin size uymadığını düşünecek olursa alternatif önerebilir.

2. Püf Noktası: İstediğiniz saç stili hakkında saç stilistinizle konuşun.

Yeni bir saç stilistine ilk defa gittiğinizde saçınızı şekillendirmek için ne kadar zamanınız olduğunu belirtin. Sabahları aceleniz mi var yoksa yıka ve çık saç stili mi istiyorsunuz? Saçlarınızı bazen kendi halinde mi kurumaya bırakıyorsunuz yoksa fön makinesi, yuvarlak fırça ve şekillendirici ürünler kullanma konusunda becerikli misiniz? Yaşam stiliniz hakkında konuşun, çalışma ortamınız tutucu mu yoksa uçuk bir yer mi belirtin. Kişiliğinizin ve yaşam stilinizin özelliklerini yansıtan bir şekilde giyinmelisiniz. İşte bunlar saç stilistinize tercihleriniz ve saç stilinin tüm imajınıza uygun düşüp düşmeyeceği hakkında fikir verir. Ne olursa olsun saç stilistinizin neyi sevmediğinizi bildiğinden emin olun.

Saç stilinizde büyük bir değişim yapmak isterseniz randevudan önce danışma talebinde bulunun. Yoksa saç stilistinizin bir sonraki randevu için zamanı olmayabilir.

3. Püf Noktası: Saç stilistinize kesin talimatlar verin.

Saçınızın biraz daha kısa olmasını istiyorsanız ne kadar kısa istediğinizi tam olarak söyleyin. Saçı ne kadar kısaltmasını istediğinizi parmaklarınızı kullanarak gösterin. “Bundan daha kısa olsun, bundan da kısa olmasın” deyin.  “Sadece uçlarından aldırmak istiyorum” gibi farklı şekillerde yorumlanabilecek ifadeler kullanmayın.

4. Püf Noktası: Üzülmektense emin olun: Soru Sorun.

Saç stilistinizle birbirinizi henüz tanımıyorsanız saç stilistinizin uygun gördüğü şekilde saçınızı kesmesine izin vermeyin. Ne kadar kesmek istediğini önceden sorun. Saç stilistinizin önerileri size bir anlam ifade etmediyse veya bahsettiği saç stili veya metot fikir vermediyse sorular sorun veya planladığı saç stilinin resmini göstermesini isteyin.

5. Püf Noktası: Gözlerinizi makastan ayırmayın.

Zor bir günden sonra dinlenmek isteseniz de saç stilistinizin ne yaptığını dikkatlice izleyin. Herhangi bir şey hakkında kendinizi rahatsız hissediyorsanız dile getirin ki saç stilistinizin değişiklik yapmaya zamanı olsun. İyi bir saç stilisti katılımınıza olumlu tepki verir ve isteklerinizi göz önüne alır. Uygunsuz veya huysuz bir şekilde tepki verirse ve gerçekten rahatsız olduysanız itiraz edebilirsiniz. Her şeye rağmen saç da sizin, para da sizin. Do Arkadaşça fakat net olun, bir şeyler ters giderse randevuyu bitirin. Normalde başarısız sonuçlara para ödenmez. Saç stilistleri kötü ünle anılmak istemezler.

6. Püf Noktası: Şekillendirme Ürünleri

Saç bakım ürünleri hakkında saç stilistinize danışın. Saç yapınıza ve istediğiniz stile uyan ürünleri bir araya koyabilir. Tabii ki saç stilistinizle en beğendiğiniz ürünler ve bunların nasıl kullanıldığı ile ilgili de konuşmalısınız. Size vereceği püf noktalarını görünce şaşırabilirsiniz.

7. Püf Noktası: Dürüst Olun.

Dürüstlük sizin yararınıza! Kuaföre gittikten birkaç gün sonra yeni saç stilinizi şekillendiremeyebilirsiniz. Kuaföre gittikten birkaç gün sonra bile saç stilistinizin çıkardığı işten şikayetçi olabilirsiniz. Bir telefon görüşmesi bu  durumda en iyi adım olacaktır. İyi bir saç stilistisaç kesimini ücretsiz olarak düzeltir.