1500x546_SK_Gliss_repair
Saç Şekillendirme | Kuru Saçlar

Kuru Saç Derisi ve Hakkında Yapılabilecekler

Kuru saç derisi özellikle de kışın sıkça görülen bir sorun. Bu sorun genellikle kuru ve ısıtılmış iç mekan havasından kaynaklanır. Kuru saç derisinin yol açtığı kepek daha da kötü bir salgın teşkil eder. Bu kaşındırıcı soruna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıya karşı zafer kazanmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Saç derimiz keratinosit adında bir dış tabaka ile korunur. Yağlar saç derisini düzgün ve yumuşak tutar. Bu dış tabaka çok etkili bir bariyerdir. Doğal koşullar bu bariyere zarar verebilir. Bunun sonucunda yağlar artık bariyeri yumuşak ve etkili bir halde tutamaz ve böylece bariyer geçirgen bir hale gelir. Zarar görmüş bariyer, nemi saç derisinin içinde tutmakta artık yetersiz kalır ve deri kendini zararlı maddelerden koruyamamaya başlar. Sonuç daha fazla kuruluk, kaşıntı, yanma, gerginlik ve kepektir.

Saç Derisini Kurutan Koşullardan Uzak Durmak

Saç derisinin kurumasına sebep olabilecek pek çok faktör vardır. Saç derisi kötü etkilere karşı savunmasızdır. Kuru ve ısıtılmış iç mekan havası saç derisinde kuruluğun önemli sebeplerinden biridir. Saç kurutma makinesinin ısısı ve fazla şampuan kullanımı da saç derisi için iyi değildir. Ayrıca saç derinize uygun olmayan çok sayıda saç şekillendirme ürünü bulunur.

Kuru Saç Derisi Kepek Oluşumuna Meyillidir

Kuru ve hassas saç derisi kepek oluşumuna meyillidir. Başta yalnızca kuru olan saç derisi bir noktada o kadar hassas hale gelir ki gittikçe daha fazla hücre üretilir. Çok sayıda ölü hücrenin bir araya gelmesiyle kepek oluşur. Kepek omuzlarda ve boyun bölgesinde hoş olmayan bir görünüme sebep olabilir. Kepek özellikle de koyu renk kıyafetler üzerinde çok belirgin bir hal alır.

Kuru Saç Derinize Elveda Deyin

Hafif ve yumuşak saç bakım ürünleri saç derisini doğal dengesine kavuşturmakta ve kepek oluşumunu engellemekte genellikle etkilidir. Yumuşak ve nemlendirici saç bakım ürünleri bunun için çok uygundur. Hafif ürünler saç derisine zarar vermez ve ekstra nem sayesinde saç derisinin dış bariyeri onarılır. Hafif bir şampuan, saç kremi ve saç derisi serumu gibi özellikle o bölgeyi hedef alan bir üründen oluşan dengeli ve uyumlu saç bakım sistemleri oldukça etkilidir. Eğer saç deriniz kurumaya meyilliyse, saçlarınızı gereğinden fazla şampuanlamaktan ve şekillendirme ya da kurutma esnasında fazla ısı kullanımından kaçınmalısınız. Kuru saç derisine bakım konusunda en iyi tavsiyeler: nazik olun, ekstra nem verin, saç derinizi koruyun ve size uygun saç bakım ürünlerini dikkatlice seçin.

Keşfet: