1500x564_gettyimages_JGIJamie-Grill_soothe_sensitive_scalp
Saç Şekillendirme | Kuru Saçlar

Kuru saç: Çaresi var mı?

Kuru saçın birçok nedeni vardır. Saç deriniz kuru olabilir ve yeterli miktarda sebum üretmiyordur. Genleriniz bu duruma eğilimlidir. Ancak daha çok bu durumu biz yaratırız ve saç bakım ve şekillendirme alışkanlıklarımız saçımızın doğal dengesini bozmuş olabilir.Saç boyası ve ekstrem şekillendirmenin saç derisi ve saç yüzeyi üzerinde yıpratıcı bir etkisi vardır ve bu nedenle saçların kurumasına yol açabilir.  

Kuru saç bakımı

Saç doğal dengesini kaybedince sebebi genellikle uygun olmayan bakım ve şekillendirme alışkanlıklarıdır.

Birçok vakada, kuru saç kırılgandır ve dokununca saman gibi bir his verir. Bu saçları taraması zordur ve pırıltısı azdır. Normal saç bir sebum tabakası korur ve kuru saç etrafında bu tabakanın olmaması saçı inceltir ve gözenekli hale getirir. Saçın altındaki narin kepek tabakası bu nedenle pürüzsüz ve eşit dağılımlı değil, kalın ve gözeneklidir. Tabakadaki ufak tefek kusurlar saçın içindeki suyun kaçmasına ve saçın kurumasına yol açar.

Bu tip saç için uygun ürünleri kullanmak saç kurumasını durdurabilir. Bu ürünler arasında kırılgan veya kusurlu alanları pürüzsüz hale getirecek olan Aloe vera ve Shea yağı gibi saç kremlerini içerir. Ayrıca, lipitler kuru saçtaki nemi bağlar ve içindeki artırılmış silikon içeriği saçın daha kolay taranmasını sağlar. 

Kuru Saç Bakımı için On Tavsiye

  • Kuru saçı her gün yıkamayın! Her şampuanlama saçtaki koruyucu lipitleri alır. Kuru saçı az ve ancak gerekliyse yıkayın.
  • Sadece sizin saç tipiniz için özel olarak yapılmış ürünleri kullanın. Uygun ürünlerde daha az kurutucu köpük maddeleri bulunur ve bunların içeriğinde daha yüksek oranda bulunan daha yüksek silikon muhteviyatı saçınızı taramayı kolaylaştıracaktır.
  • Haftada en az bir kere saçınıza kür uygulayın. Bu tür saç bakımları kuru saça bolca nem verir ve saç yüzeyini bakım yağlarıyla mühürler.
  • Saçınızı saç koruma kullanmadan asla ısıyla şekillendirmeyin! Saç düzleştirme (sıcak maşaları) ve fön makinelerinin sıcak havası saçınıza iyi gelmez, nemini alır. Yeni bir saç kurutma makinesi alırken ısı koruma ayarının olup olmadığına bakın. Aşırı ısınmaya karşı koruma olmazsa olmaz bir özelliktir.
  • El emeği: Saç derisine yapılan düzenli masajlar kan akışını düzenler ve sebum salgısını artırır
  • Saçınızı aşırı sıcak suyla yıkamayın, çünkü bu saçınızdan doğal maddeleri söküp alacaktır. Ilık ve hafif sıcak arası bir su sıcaklığı en iyisidir. Son olarak saçınızın uzun kesimlerini soğuk suyla durulamalısınız. Bu saçınızın kaygan ve parlak olmasını sağlayacaktır.
  • Saçınızı asla alkol içeren ürünlerle şekillendirmeyin! Saç spreyleri, köpüklü ürünler, jeller ve diğer ürünlerdeki alkol de saçlarınızı kurutur.
  • Saç bakım aletlerinize de dikkat etmelisiniz. Kalitesiz imal edilmiş tarak ve fırçalardaki çapaklar kepek tabakasına zarar verecek ve doğal kaygan yüzeyini bozacaktır.
  • Önce ıslak saçınızı geniş dişli tarakla açın. Daha sonra saçı nazikçe tarayın. Islak veya sulu saç zarar görmeye daha müsaittir.
  • Saçınıza özenle bakın. Sert muamele saçınızı çok fazla gerip daha sonraki süreçlerde zarar verebilir.