1500x564_sk_summer-sun-hair-repair
Saç Boyama | Boyalı Saçlar İçin Bakım

Perma, Çekici Değişiklikler Yaratır!

Şık görünmek adına permalar neredeyse unutulmuştu, ama şimdi tüm güçleriyle geri döndüler. Permaların büyüsü, en çekici görünen modelleri, en popüler afroları yaratıyor ya da basitçe hacim kazandırmayı sağlıyor. Sizleri permanın artıları ve eksileri konusunda bilgilendirelim istedik.

Elbette, bugün bile kalıcı bukleler yaratmak için bazı kimyasal müdahaleler gerekiyor. Saç stilistleri de saçların kalıcı olarak şekillendirilmesinin yöntemlerini tartışıyorlar. Şekillendirme, saçlar yeni dalgalı haline kavuşmadan önce saçlardaki protein köprülerinin kalıcı olarak kırılmasına yol açıyor. Perma sırasında ve permadan sonra saçlara nazikçe davranmak ve dikkat etmek önemli bir nokta. Neyse ki elimizin altında bir çok özellikli saç koruma ürünü bulunuyor. Bu ürünler her bir saç telini keratin ve kolajen gibi içeriklerle koruyorlar. İpek proteini saçlara yumuşak bir doku verirken, aloe vera saçlara nem kazandırır. Amino asitler ise saçlarınızın gücünü ve esnekliğini korumasına yardımcı olur.

Perma, Bukleler, Dalgalar ve Hacim sağlar.

Permayla; afro buklelerden dolgun dalgalara kadar pek çok saç şekli oluşturabilir... Ayrıca zaten kıvırcık olan saçlarınızı ve en inatçı saç tellerini yumuşatabilirsiniz; tabii belli bir uzunluğa kadar. 30 santimetreden daha uzun saçları, ağır oldukları için şekillendirmek çok daha zordur. Saçların ağırlığına göre bazı dalgalar kendiliğinden şekil alabilir. Yapılma ve uygulanma tekniklerine göre, bir perma saçlarınızda köklerden uçlara kadar tam anlamıyla bir hacim yaratabilir. Genel kurala göre daha geniş perma çubukları kullanırsanız dalgalarınız o kadar geniş olacaktır. Ancak geniş dalgaların şekilleri sık buklelere göre daha çabuk bozulacaktır.

Şekillendirmenin kalıcı olabilmesi için saçlar perma çubuklarının boyutlarına göre belli bir gerginlikte sarılmalıdır. Normal perma çubuklarının çapı genelde 0.3 cm ile 2 cm arasında değişmektedir. Diğer perma çubukları ise daha çok sarmal olarak kıvrılan ve gittikçe incelen dalgalar için kullanılır.

Perma Sonrası Bakım

Bugünlerde perma teknikleri ne kadar ilerlemiş olursa olsun, yeni perma yapılmış saçların mutlaka perma sonrası bakıma ihtiyaçları vardır. Permalı saçlar için üretilen şampuanlar ve saç boyaları, dalgaların ve buklelerin korunmasına yardımcı olurken yumuşak bir görünüm kazanmalarına yardımcı olur. Özel bitki özleri ve saçın yapıtaşları olan maddeleri içeren bu şampuan ve boyaları kullanmak özellikle perma sonrasında etkili olacaktır. Saçları bu amaçla tedavi etmek permanın çok daha kalıcı ve etkili olmasını sağlayacaktır. Haftalık saç bakımını giderek sevmeye başlayacaksınız çünkü perma sonrası bunu rutin haline getirmelisiniz. Ayrıca zengin mineral içerikli saç maskeleriyle dalgalarınızı şımartmayı unutmayın. Maskeyi bir gece saçlarınızda tutarsanız özellikle etkili olacaktır. Perma yaptırdıktan sonraki bir hafta içinde saç boyası kullanmamanız gerekiyor. Kısa sürede bu kadar çok müdahale saçlarınız ve kafa deriniz için fazlaca baskı oluşturacaktır. Başka boya alternatiflerini ya da boyalı şampuanları düşünebilirsiniz.

Weblinks (More on Perms)

Not a '80ies Nightmare >> The New Perms

Keşfet: