Skip to Content

Saçınızın Neme İhtiyacı Var!

Saçınız da cildiniz gibi kuruyabilir. Kuru saç saman gibi mat ve zayıf görünür. Bu nedenle saça gerekli nemi sağlamak çok önemlidir. Saçınıza nem sağlama konusuyla ilgili yöntemlerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Zayıf mat saçların ortak sorunu akut nem eksikliğidir. Saçınızda çok az nem olduğunun bir diğer işareti de statik elektriklenmedir. Cilt için %10 nem içeriği gerekirken saçın %15 ila 17 suya ihtiyacı vardır. 

Nemi yok edici faktörler

Kuru ısı saçın nemini alır. Saçınız zaten kuruysa her gün fönle kurutmak ve sık sık ısıtmalı bigudiyle sarmak veya düz maşa kullanmak saçınızı ve saç derinizi kısa zamanda çöl sıcağında kavrulmuş hale getirecektir. Bu nedenle ısıtılmış şekil verme araçlarını mümkün olduğunca az kullanmalı ve fön makinesinin ayarını düşük ısıya ve tam üflemeye ayarlamalısınız. Kışın saunaya gidiyorsanız saçınızı kuru sıcaktan (100°C’ye kadar) korumak için saçınızın etrafına bir havlu sarın. Nem kaybına karşı koruma, saçınıza bir krem kürü uyguladıktan sonra çok daha başarılı olur. Aynı şey plajda vakit geçirirken de geçerlidir. Bir şapka, kep veya bandana takarak saçınızı aşırı nem kaybından ve bunun sonucu ortaya çıkan kıvırcıklaşmadan koruyacaktır. Boyalı veya permalı saçların uygun şekilde nemlendirilmesi de özellikle önemlidir. 

Saçlarınızın Nem Kaynağı

Su içerek vücudun metabolik süreçlerinin düzgün işlemesini sağlar, hücre yapısını desteklemek için gerekli suyu edinmiş oluruz. Fakat banyo, duş veya şampuanlama için kullanıldığında su, cilt ve saçtaki nemi alabilir. Bu durum çelişkili gibi görünse de doğrudur. Bu nedenle nemlendirici saç bakım şampuanları kullanmak önemlidir. Şampuanlardaki ve saç durulama ürünlerindeki en etkili nemlendirme ve bakım maddeleri Aloe vera, gliserol, panthenol, ipek ve buğday proteinleridir. Bu aktif maddeler moleküler yapıları sayesinde saçın içindeki nemi bağlar veya her bir saç telini koruyucu bir tabakayla kaplar. Bu da saçın pürüzsüz olmasını sağlar ve saçın dış katmanını adeta mühürler. Bu mühürleme etkisi saçın suyu daha iyi tutmasını sağlar. 

İlgili İçerikler
 • Nem Saçı Doyurur

  Kuru Saçlar

  Nem Saçı Doyurur
  ...

  Cildinizi kremler losyonlarla şımartıyorsunuz. Saçınıza da aynı sevgiyle bakmalı ve ona gerekli nemi sağlamalısınız.

  ...