Skip to Content

Bigudi ile Saça Nasıl Şekil Verilir

Bigudi kullanmak saçları kıvırmanın pek çok yönteminden biridir. Bu klasik yöntemi uygulamak sandığınızdan çok daha kolay. Sizinle kendi bigudi deneyimlerimizi paylaşacağız ve bigudi kullanılarak oluşturulan çekici saç stillerini göstereceğiz.

Saç maşası kullanmak istemiyorsanız ya da saçlarınızda dalgalar ve bukleler oluşturmanın ucuz yöntemlerine (örn. saçınıza bez bağlamak) henüz hakim değilseniz bigudileri deneyebilirsiniz. Günümüzde bigudiler plastikten yapılır. Pek çok farklı boyu ve çeşidi vardır. Saç şekillendirme tercihlerinize uygun bir bigudi bulabileceğinize eminiz.

Bigudi Kullanımının Püf Noktaları

Bigudiye sarılabilmeleri için saçlarınızın belli bir uzunlukta olması gerekir. Elbette bu uzunluk bigudilerin boyutuna bağlı olarak değişir. Çapı büyük olan bigudiler için en az omuz uzunluğunda saç gereklidir.

İri bukleler veya dalgalar oluşturmak için büyük çaplı bigudileri, sıkı bukleler için ise küçük bigudileri tercih edin.

Aşağıda iri ve sıkı dalgalara örnekler görebilirsiniz.

Katharine McPhee (solda) ve Clare Bowen'ın saçlarındaki dalgalar ve bukleler farklı boyutlarda bigudilerle oluşturulmuş.

Saçlarınızdaki dalgaları tercihinize uygun biçimde oluşturmak için farklı boyutlarda bigudiler kullanın. Dağınık bir görünüm için bir miktar saç jölesini ellerinize dağıtın ve birkaç tutam saçı parmaklarınızın arasından geçirin.

Avustralyalı aktris Clare Bowen gibi (üstte sağdaki fotoğraf) sıkı buklelere sahip olmak istiyorsanız küçük bigudiler kullanın. Bigudileri saçınızdan çıkarttıktan sonra başınızı aşağıya doğru eğin ve parmaklarınızı birkaç kez saçlarınızın arasından geçirin. Böylece daha hareketli buklelere sahip olacaksınız. Kabarık saçlara sahip olmak istiyorsanız hacimlendirici sprey kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı Bigudiye Nasıl Sarmalısınız:

Mükemmel Bukleler için Bigudi Kullanımı

1. Bir miktar saç şekillendirici köpüğü avuçlarınıza sıkın ve havluyla nemi alınmış saçlarınıza dağıtın. Saçlarınızı ayırmak istiyorsanız bunu şimdi yapmalısınız. Saçlarınızı başınızın üst kısmında bir ve yanlarda iki tane olmak üzere tutamlara ayırın.

2. Başınızın üst kısmındaki saçları alnınızdan başlayıp başın arka tarafında doğru bigudiye sarın. Daha sonra yanlarda kalan saçlarınızı da yukarıdan aşağıya ve önden arkaya doğru uzanacak şekilde sırayla sarın.

Püf Noktası: Saç diplerinizin düz kalmasını istiyorsanız bigudileri saçın köküne kadar sarmamayı tercih edebilirsiniz. Saçlar genelde kulak seviyesine kadar düz bırakılır.

3. Küçük bir tarak ile ufak bir tutam saçı ayırın. Çapı bigudiden biraz daha az olsun. Bu tutamı tarayın ve nazikçe çekin. Ucundan başlayarak bigudiye sarın. Yanlarda kalan saç tutamlarını boyun çizgisine doğru sarın.

Püf Noktası: Uzun saçları bigudiye sarmak için sarma işlemine saç uçlarından başlayın. Saçın ne kadarını kıvırmak istiyorsanız oraya kadar sarmaya devam edin. Sararken saçı nazikçe çekin.

4. Tüm saç tutamlarını sarın.

Püf Noktası: Farklı boyutlarda bigudiler kullanırsanız bukleleriniz daha canlı görünür.

5. Bütün tutamları sardıktan sonra saç kurutma makinesi ile saçınızı ısıtın. Böylece bigudiler daha çabuk etki eder. Bigudileri çıkarmadan evvel saçlarınızın soğumasını bekleyin. Parmaklarınızla saçlarınızı şekillendirin.

6. Saç jölesi ile bukleleri belirginleştirebilirsiniz. Daha kabarık bir görünüm istiyorsanız hacimlendirici pudra kullanın. Saç spreyi buklelerinizin bozulmadan kalmasını sağlar.

Buklelerinizin istediğiniz şekle kavuşması biraz zaman alabilir. Neyse ki dalgalı saç stilleri hataları kolayca affeder.

İlgili İçerikler
 • Erkekler için saç şekillendirme

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Erkekler için saç şekillendirme
  ...

  Kadınlar gibi erkekler de saç stillerini artık şansa bırakmıyorlar. Fakat, ofislerde ve barlarda görünen stillerin çoğu danışma sonucu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki şekillendirme kuralları sizi güvenli tarafta tutacak.

  ...
 • Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!

  Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

  Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!
  ...

  Bukleler çok aşırı olmadığı müddetçe büyük bir zenginliktir. Çok kabarık saçlar çabuk ihmal edilmiş havası verir. Düz maşalar, geniş bigudiler ve anti-frizz ürünler sıkı veya kabarık buklelerde mucizeler yaratır. Saçınızı düzleştirmek için kalıcı yollar da mevcut.

  ...
 • Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları

  Yağlı Saçlar

  Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları
  ...

  Men are more likely to have dandruff but there is a dandruff cure for men as well as for women. We like to help you get rid of the annoyance

  ...
 • Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç

  Kadınlar İçin Saç Stilleri

  Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç
  ...

  Büyük düşünün! Saç stiliniz ne olursa olsun başınızın arka tarafı kabarık durmalı. Fakat, başınızın üstünde komik bir kuş yuvası oluşturmadan saçınızı nasıl kabartabilirsiniz? İşte moda saçlar için beş püf noktası.

  ...
 • Klasik Saç Stili: Atkuyruğu

  Günlük Stil Önerileri

  Klasik Saç Stili: Atkuyruğu
  ...

  Hepimizin favorisi var – bunlar sadece film veya müzik alanında değil saç stillerinde de mevcut. Aşağıda belirli bir zamana ait olmayan saç kesimleri ve saç stillerini göreceksiniz. Bunlar uzun zamandır kullanılıyor. Belki de bize çok yakıştığındandır?

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Kuru Saçlar

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...
 • Kuru saçlar

  Kuru Saçlar

  Kuru saçlar
  ...

  Birçok sebebi olabilir! Saç derisi kuru veya doğru olmayan bakım uygulanmış veya şekillendirme alışkanlıkları kötü olabilir. Ne yapmalıyız? Kuru saça iyi gelecek 10 tavsiyemizi okuyunuz.

  ...
 • Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri

  Uzun Saçlar

  Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri
  ...

  Omuz hizasındaki saçlar en azından üç yılda uzar ve o hizaya gelene kadar 300 kez şampuanlanmıştır. Bu nedenle iyi bakım şarttır. Uzun saçlarınız için dokuz yararlı tavsiyemiz var.

  ...
 • Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım

  Sarışın

  Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım
  ...

  Doğal sarı saçlar daha koyu renkli pigmentlere sahip saçlardan daha narindir ve özel bakım ister. Bu, rengi açılan sarı saçlar için de geçerlidir. Her iki saç türü de oldukça bakım gerektirir. Sarı saçlarınız için beş zor ve hızlı kuralı bulabilirsiniz. Sarı saç renginin favori renginiz olduğunu biliyoruz ve saçlarınıza parıltı katmak için size yardımcı olmak istiyoruz.

  ...
 • Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri
  ...

  Kadınlar saç renklerini değiştirmekten çekinmez. Fakat erkekler saçlarını boyamazlarsa bu konu hakkında hiç konuşmazlar. Üreticiler erkeklere evde uygulamaları için en uygun boya ürünlerini sunuyor.

  ...
 • Yağlı Saçları Şekillendirmek

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Yağlı Saçları Şekillendirmek
  ...

  Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar.

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...