Skip to Content

Kuru Saç Derisi ve Hakkında Yapılabilecekler

Kuru saç derisi özellikle de kışın sıkça görülen bir sorun. Bu sorun genellikle kuru ve ısıtılmış iç mekan havasından kaynaklanır. Kuru saç derisinin yol açtığı kepek daha da kötü bir salgın teşkil eder. Bu kaşındırıcı soruna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıya karşı zafer kazanmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.
Saç derimiz keratinosit adında bir dış tabaka ile korunur. Yağlar saç derisini düzgün ve yumuşak tutar. Bu dış tabaka çok etkili bir bariyerdir. Doğal koşullar bu bariyere zarar verebilir. Bunun sonucunda yağlar artık bariyeri yumuşak ve etkili bir halde tutamaz ve böylece bariyer geçirgen bir hale gelir. Zarar görmüş bariyer, nemi saç derisinin içinde tutmakta artık yetersiz kalır ve deri kendini zararlı maddelerden koruyamamaya başlar. Sonuç daha fazla kuruluk, kaşıntı, yanma, gerginlik ve kepektir.

Saç Derisini Kurutan Koşullardan Uzak Durmak

Saç derisinin kurumasına sebep olabilecek pek çok faktör vardır. Saç derisi kötü etkilere karşı savunmasızdır. Kuru ve ısıtılmış iç mekan havası saç derisinde kuruluğun önemli sebeplerinden biridir. Saç kurutma makinesinin ısısı ve fazla şampuan kullanımı da saç derisi için iyi değildir. Ayrıca saç derinize uygun olmayan çok sayıda saç şekillendirme ürünü bulunur.

Kuru Saç Derisi Kepek Oluşumuna Meyillidir

Kuru ve hassas saç derisi kepek oluşumuna meyillidir. Başta yalnızca kuru olan saç derisi bir noktada o kadar hassas hale gelir ki gittikçe daha fazla hücre üretilir. Çok sayıda ölü hücrenin bir araya gelmesiyle kepek oluşur. Kepek omuzlarda ve boyun bölgesinde hoş olmayan bir görünüme sebep olabilir. Kepek özellikle de koyu renk kıyafetler üzerinde çok belirgin bir hal alır.

Kuru Saç Derinize Elveda Deyin

Hafif ve yumuşak saç bakım ürünleri saç derisini doğal dengesine kavuşturmakta ve kepek oluşumunu engellemekte genellikle etkilidir. Yumuşak ve nemlendirici saç bakım ürünleri bunun için çok uygundur. Hafif ürünler saç derisine zarar vermez ve ekstra nem sayesinde saç derisinin dış bariyeri onarılır. Hafif bir şampuan, saç kremi ve saç derisi serumu gibi özellikle o bölgeyi hedef alan bir üründen oluşan dengeli ve uyumlu saç bakım sistemleri oldukça etkilidir. Eğer saç deriniz kurumaya meyilliyse, saçlarınızı gereğinden fazla şampuanlamaktan ve şekillendirme ya da kurutma esnasında fazla ısı kullanımından kaçınmalısınız. Kuru saç derisine bakım konusunda en iyi tavsiyeler: nazik olun, ekstra nem verin, saç derinizi koruyun ve size uygun saç bakım ürünlerini dikkatlice seçin.

İlgili İçerikler
 • Erkekler için saç şekillendirme

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Erkekler için saç şekillendirme
  ...

  Kadınlar gibi erkekler de saç stillerini artık şansa bırakmıyorlar. Fakat, ofislerde ve barlarda görünen stillerin çoğu danışma sonucu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki şekillendirme kuralları sizi güvenli tarafta tutacak.

  ...
 • Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!

  Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

  Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!
  ...

  Bukleler çok aşırı olmadığı müddetçe büyük bir zenginliktir. Çok kabarık saçlar çabuk ihmal edilmiş havası verir. Düz maşalar, geniş bigudiler ve anti-frizz ürünler sıkı veya kabarık buklelerde mucizeler yaratır. Saçınızı düzleştirmek için kalıcı yollar da mevcut.

  ...
 • Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları

  Yağlı Saçlar

  Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları
  ...

  Men are more likely to have dandruff but there is a dandruff cure for men as well as for women. We like to help you get rid of the annoyance

  ...
 • Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç

  Kadınlar İçin Saç Stilleri

  Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç
  ...

  Büyük düşünün! Saç stiliniz ne olursa olsun başınızın arka tarafı kabarık durmalı. Fakat, başınızın üstünde komik bir kuş yuvası oluşturmadan saçınızı nasıl kabartabilirsiniz? İşte moda saçlar için beş püf noktası.

  ...
 • Klasik Saç Stili: Atkuyruğu

  Günlük Stil Önerileri

  Klasik Saç Stili: Atkuyruğu
  ...

  Hepimizin favorisi var – bunlar sadece film veya müzik alanında değil saç stillerinde de mevcut. Aşağıda belirli bir zamana ait olmayan saç kesimleri ve saç stillerini göreceksiniz. Bunlar uzun zamandır kullanılıyor. Belki de bize çok yakıştığındandır?

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Kuru Saçlar

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...
 • Kuru saçlar

  Kuru Saçlar

  Kuru saçlar
  ...

  Birçok sebebi olabilir! Saç derisi kuru veya doğru olmayan bakım uygulanmış veya şekillendirme alışkanlıkları kötü olabilir. Ne yapmalıyız? Kuru saça iyi gelecek 10 tavsiyemizi okuyunuz.

  ...
 • Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri

  Uzun Saçlar

  Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri
  ...

  Omuz hizasındaki saçlar en azından üç yılda uzar ve o hizaya gelene kadar 300 kez şampuanlanmıştır. Bu nedenle iyi bakım şarttır. Uzun saçlarınız için dokuz yararlı tavsiyemiz var.

  ...
 • Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım

  Sarışın

  Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım
  ...

  Doğal sarı saçlar daha koyu renkli pigmentlere sahip saçlardan daha narindir ve özel bakım ister. Bu, rengi açılan sarı saçlar için de geçerlidir. Her iki saç türü de oldukça bakım gerektirir. Sarı saçlarınız için beş zor ve hızlı kuralı bulabilirsiniz. Sarı saç renginin favori renginiz olduğunu biliyoruz ve saçlarınıza parıltı katmak için size yardımcı olmak istiyoruz.

  ...
 • Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri
  ...

  Kadınlar saç renklerini değiştirmekten çekinmez. Fakat erkekler saçlarını boyamazlarsa bu konu hakkında hiç konuşmazlar. Üreticiler erkeklere evde uygulamaları için en uygun boya ürünlerini sunuyor.

  ...
 • Yağlı Saçları Şekillendirmek

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Yağlı Saçları Şekillendirmek
  ...

  Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar.

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...