Skip to Content

Güçlü Saçlar – Maksimum Sonuç için Yedi İpucu

Herkes parlak, güçlü, hacimli ve sağlıklı saçları olsun ister. Ancak nasıl böyle güçlü ve güzel saçlarımız olabilir? Aşağıda saçların her zamankinden daha iyi hissedip daha iyi görüneceği en iyi yedi tavsiyeyi bulacaksınız. 

Tavsiye 1: Güzellik Diyeti Planı

Sağlıklı diyet sağlıklı saçların temelidir. Protein B5 vitamini sağlıklı saç derisi ve sağlıklı saçlar için çok önemlidir. İhtiyacınız olan protein yumurta, fındık ve peynirde bol bol bulabilirsiniz. Örneğin B5 işlenmemiş doğal pirinç, fasulye ve tam tahılda bulunur. Vitaminler ve mineraller saç köklerini güçlendirir. Dikkat: Kahve saç köklerindeki sebum ifrazatını stimuli eder ve bu da maalesef kepek artışına neden olur. Nikotin ve alkol de dengeli güzellik diyetimizde yok. Bunun yerine diyet planımızda meyve, balık, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler ile süt, soya ve tam tahıllı ürünler bulunmaktadır. Sağlıklı saç diyetimizde bol bol biotin, çinko, demir ve folik asit mevcut.

Tavsiye 2: Dolgun saçlar!

Saç kremleri saç uçlarını pürüzsüz ve dolgun durmasını sağlar. Şekillendirici yıkama ürünlerini özellikle saçınızın yıpranmış ve kuru uçlarına uygulayın. 

Tavsiye 3: Saçlarınızı ısıdan uzak tutun

Isının saçlarınıza zarar vermesine  engel olun. Bu nedenle saçınızı fönlerken saç kurutma makinenizi sürekli hareket halinde tutmalı ve sıcak hava akımının gelişini daraltan parçaları makineye takmaktan kaçınmalısınız. Fön makinenizi düşük sıcaklıkta çalıştırmak saçınıza gelecek zararı kesinlikle azaltacaktır. Fön makineleri ile düz veya yuvarlak maşaların ısısı genellikle 200 °C’ye kadar çıkar. Zarar görmüş saçlarda proteinler 140°C civarında indirgenmeye başlar. Bu tarz biçimlendirme aletlerini kullanmadan önce her zaman koruyucu bir sprey kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu saçın protein yapısını yeniden canlandırır, saç yüzeyini onarır ve saçı gelecek zararlara karşı korur. 

Tavsiye 4: İyi kesilmiş saç mucizeler yaratır

İnce telli zayıf saçlarınız yüzünüze hüzünlü bir çerçeve oluşturmuyor mu? Genellikle bu sorunun sebebi yanlış saç kesimidir. Bu nedenle yetenekli ve deneyimli bir saç stilistinden bir randevu almanız çok iyi olur. Saç stilisti saç yapınızı analiz edip size neyin iyi geleceğini söyleyecektir. Bu şekilde sadece modern değil aynı zamanda doğru bir saç kesiminiz olacak. Bundan sonra artık saçınızın sadece her altı haftada bir elden geçmesi yeterlidir. Kimsenin saçlarınızı usturayla kısaltmasına veya uçlarına makas vurmasına izin vermeyin. Kırık saç uçları ve saç derisinin zarar görmüş olması genelde bu tekniklerin sonucudur. Bu tarz  uygulamalar sonucunda dolgun bir saç elde etmek mümkün olamayabilir. 

Tavsiye 5: İyi bir fırça temel araç gereçlerdendir

En iyi fırçalar doğal domuz kılından veya karışık sert kıldan yapılmış fırçalardır. Bu tür fırçalar saçta rahat kayar. Elbette, bunun için saçın ıslak olmaması, sadece hafif nemli olması gereklidir. İyi tasarlanmış bir fırça aynı zamanda kir parçacıklarını ve saç şekillendirme ürünü kalıntılarını temizlerken sebumu saç köklerinden uçlarına doğru eşit bir şekilde dağıtır. 

Tavsiye 6: Ellerinizi saç derinizden çekin

Yağlı saçlara sahip kadınlar saçlarıyla mümkün olduğu kadar az oynamalı; böylece saç köklerinden parmaklarına bulaşan sebumu saçlarının ucuna kadar dağıtmaları önlenmiş olur. 

Tavsiye 7: Sihirli Numaralar Kutusu

Saçlarınız bir koyu tonda boyadığınızda daha kalın görünecektir. Hafif frostlamak da saçınıza hafif bir sertlik vereceği ve daha kolay şekillendirme sağlayacağı için tavsiye edilebilir. İnce telli saçlar için gizli bir tüyomuz var. Saç yapısını canlandırıcı hacim verici şampuanlar kullanın. Saçlarınız yağlanmaya eğimliyse sadece yumuşak bebek şampuanları kullanın.

İlgili Makaleler
 • Erkekler için saç şekillendirme

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Erkekler için saç şekillendirme
  ...

  Kadınlar gibi erkekler de saç stillerini artık şansa bırakmıyorlar. Fakat, ofislerde ve barlarda görünen stillerin çoğu danışma sonucu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki şekillendirme kuralları sizi güvenli tarafta tutacak.

  ...
 • Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!

  Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

  Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!
  ...

  Bukleler çok aşırı olmadığı müddetçe büyük bir zenginliktir. Çok kabarık saçlar çabuk ihmal edilmiş havası verir. Düz maşalar, geniş bigudiler ve anti-frizz ürünler sıkı veya kabarık buklelerde mucizeler yaratır. Saçınızı düzleştirmek için kalıcı yollar da mevcut.

  ...
 • Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları

  Yağlı Saçlar

  Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları
  ...

  Men are more likely to have dandruff but there is a dandruff cure for men as well as for women. We like to help you get rid of the annoyance

  ...
 • Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç

  Kadınlar İçin Saç Stilleri

  Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç
  ...

  Büyük düşünün! Saç stiliniz ne olursa olsun başınızın arka tarafı kabarık durmalı. Fakat, başınızın üstünde komik bir kuş yuvası oluşturmadan saçınızı nasıl kabartabilirsiniz? İşte moda saçlar için beş püf noktası.

  ...
 • Klasik Saç Stili: Atkuyruğu

  Günlük Stil Önerileri

  Klasik Saç Stili: Atkuyruğu
  ...

  Hepimizin favorisi var – bunlar sadece film veya müzik alanında değil saç stillerinde de mevcut. Aşağıda belirli bir zamana ait olmayan saç kesimleri ve saç stillerini göreceksiniz. Bunlar uzun zamandır kullanılıyor. Belki de bize çok yakıştığındandır?

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Kuru Saçlar

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...
 • Kuru saçlar

  Kuru Saçlar

  Kuru saçlar
  ...

  Birçok sebebi olabilir! Saç derisi kuru veya doğru olmayan bakım uygulanmış veya şekillendirme alışkanlıkları kötü olabilir. Ne yapmalıyız? Kuru saça iyi gelecek 10 tavsiyemizi okuyunuz.

  ...
 • Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri

  Uzun Saçlar

  Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri
  ...

  Omuz hizasındaki saçlar en azından üç yılda uzar ve o hizaya gelene kadar 300 kez şampuanlanmıştır. Bu nedenle iyi bakım şarttır. Uzun saçlarınız için dokuz yararlı tavsiyemiz var.

  ...
 • Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım

  Sarışın

  Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım
  ...

  Doğal sarı saçlar daha koyu renkli pigmentlere sahip saçlardan daha narindir ve özel bakım ister. Bu, rengi açılan sarı saçlar için de geçerlidir. Her iki saç türü de oldukça bakım gerektirir. Sarı saçlarınız için beş zor ve hızlı kuralı bulabilirsiniz. Sarı saç renginin favori renginiz olduğunu biliyoruz ve saçlarınıza parıltı katmak için size yardımcı olmak istiyoruz.

  ...
 • Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri
  ...

  Kadınlar saç renklerini değiştirmekten çekinmez. Fakat erkekler saçlarını boyamazlarsa bu konu hakkında hiç konuşmazlar. Üreticiler erkeklere evde uygulamaları için en uygun boya ürünlerini sunuyor.

  ...
 • Yağlı Saçları Şekillendirmek

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Yağlı Saçları Şekillendirmek
  ...

  Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar.

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...