Skip to Content

Hassas saç derileri için Hassas Bakım

Bazen derinizi yırtıp dışarı atlayasınız mı geliyor, özellikle saç derinizden? Gergin, kaşıntılı, yanan saç deriniz sürekli dikkatinizi mi dağıtıyor? Saç derinizin neden bu kadar kontrol dışı olduğunu ve daha da önemlisi kontrolü nasıl yeniden kazanıp denge sağlayabileceğinizi anlatacağız. 
Bazı insanların saç derisi biraz daha hassasken, bazılarının o kadar da hassas değildir. Bunun nedeni iklim, sık sık veya doğru uygulanmayan perma, renk bakımları veya uygun olmayan saç bakım ürünleri olabilir. Fizyoloji de bunda rol oynayabilir. Stres ve gerilim cildi ve saç derisi dengesini bozabilir. 

Hassas saç derisi ve koruyucu bariyerin yıkılması

Cilt gibi saç derisi de koruyucu bir tabakayla kaplıdır. Tabakayı tuğladan bir duvar gibi düşünün ve tuğlaların boynuzsu hücreleri sembolize ettiğini hayal edin. Tuğlalar arasındaki birleştirici çimento yağlı maddeler, yani lipitlerdir. Dış etkiler lipitlerin, ya da bizim resmimizde çimentonun, bir kısmının çıkarılmasına yol açabilir. Sonuçta bariyer (tuğladan duvarımız) sızdırmaya başlar. Çok fazla nem kaçağı olduğu ve yollar da temizlendiği için zararlı maddeler içeri girebilir. Bu da saç derisini rahatsız eder ve kaşınma, yanma, kızarma, kepek veya gerginlik gibi tepkiler verir. 

Saç Bakımı Günahlarının sonucu Hassas bir Saç Derisi

Saçınızı her gün yıkayıp sonra da şekillendirme jeli veya köpüğü gibi alkol içeren şekillendirme ürünleri mi kullanıyorsunuz? Zamanla bu saç derinizin kurumasına yol açacaktır. Saçınızı hergün yıkamanız gerekiyorsa o zaman çok yumuşak bir şampuan kullanmalısınız. Alkol içeren şekillendirme ürünlerini bir süreliğine bırakın ve saçınızı durulanmayan saç kremleri, şekillendirme spreyi veya wax ile şekillendirin.

İklim değişikliği hassas saç derisini daha da hassaslaştırır

Kışın ısıtılmış kuru hava ve yazın da klimalar saç derisi dahil tüm cilde zarar verir. Bu zor zamanlarda, nemlendirici şampuanlar, saç kremleri ve durulanmayan saç bakım ürünleri saça ve saç derisine çok iyi gelir. Süreçte saç derisinin nem rezervlerini çok miktarlarda lipit eklemeden yenileyebilirsiniz. Lipitler (yağ) saçınızı, özellikle ince saçı ağırlaştırabilir. 

Hassas saç derisi: Dermatoloğunuz imdada yetişebilir

Israrcı kaşıntı saç derisini etkileyen bir mantar hastalığının belirtisi olabilir. Kızarma ve büyük kepek pulları mantar hastalığının daha kesin belirtilerdir. Yağlı bir saç derisi mantar oluşmasına daha yatkındır, çünkü mantar bu ortamı sever. Saç deriniz yağlıysa ve kaşınıyorsa birbirine bağlı bu soruları bir dermatoloğa sormalısınız. 

İlgili İçerikler
 • Erkekler için saç şekillendirme

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Erkekler için saç şekillendirme
  ...

  Kadınlar gibi erkekler de saç stillerini artık şansa bırakmıyorlar. Fakat, ofislerde ve barlarda görünen stillerin çoğu danışma sonucu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki şekillendirme kuralları sizi güvenli tarafta tutacak.

  ...
 • Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!

  Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

  Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!
  ...

  Bukleler çok aşırı olmadığı müddetçe büyük bir zenginliktir. Çok kabarık saçlar çabuk ihmal edilmiş havası verir. Düz maşalar, geniş bigudiler ve anti-frizz ürünler sıkı veya kabarık buklelerde mucizeler yaratır. Saçınızı düzleştirmek için kalıcı yollar da mevcut.

  ...
 • Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları

  Yağlı Saçlar

  Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları
  ...

  Men are more likely to have dandruff but there is a dandruff cure for men as well as for women. We like to help you get rid of the annoyance

  ...
 • Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç

  Kadınlar İçin Saç Stilleri

  Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç
  ...

  Büyük düşünün! Saç stiliniz ne olursa olsun başınızın arka tarafı kabarık durmalı. Fakat, başınızın üstünde komik bir kuş yuvası oluşturmadan saçınızı nasıl kabartabilirsiniz? İşte moda saçlar için beş püf noktası.

  ...
 • Klasik Saç Stili: Atkuyruğu

  Günlük Stil Önerileri

  Klasik Saç Stili: Atkuyruğu
  ...

  Hepimizin favorisi var – bunlar sadece film veya müzik alanında değil saç stillerinde de mevcut. Aşağıda belirli bir zamana ait olmayan saç kesimleri ve saç stillerini göreceksiniz. Bunlar uzun zamandır kullanılıyor. Belki de bize çok yakıştığındandır?

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Kuru Saçlar

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...
 • Kuru saçlar

  Kuru Saçlar

  Kuru saçlar
  ...

  Birçok sebebi olabilir! Saç derisi kuru veya doğru olmayan bakım uygulanmış veya şekillendirme alışkanlıkları kötü olabilir. Ne yapmalıyız? Kuru saça iyi gelecek 10 tavsiyemizi okuyunuz.

  ...
 • Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri

  Uzun Saçlar

  Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri
  ...

  Omuz hizasındaki saçlar en azından üç yılda uzar ve o hizaya gelene kadar 300 kez şampuanlanmıştır. Bu nedenle iyi bakım şarttır. Uzun saçlarınız için dokuz yararlı tavsiyemiz var.

  ...
 • Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım

  Sarışın

  Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım
  ...

  Doğal sarı saçlar daha koyu renkli pigmentlere sahip saçlardan daha narindir ve özel bakım ister. Bu, rengi açılan sarı saçlar için de geçerlidir. Her iki saç türü de oldukça bakım gerektirir. Sarı saçlarınız için beş zor ve hızlı kuralı bulabilirsiniz. Sarı saç renginin favori renginiz olduğunu biliyoruz ve saçlarınıza parıltı katmak için size yardımcı olmak istiyoruz.

  ...
 • Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri
  ...

  Kadınlar saç renklerini değiştirmekten çekinmez. Fakat erkekler saçlarını boyamazlarsa bu konu hakkında hiç konuşmazlar. Üreticiler erkeklere evde uygulamaları için en uygun boya ürünlerini sunuyor.

  ...
 • Yağlı Saçları Şekillendirmek

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Yağlı Saçları Şekillendirmek
  ...

  Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar.

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...