Skip to Content

Kepekten Kurtulmak

Koyu renk giysiler üzerinde beyaz kepek pulları rahatsız edici bir görünüm arzeder. Saç uzmanımız Dr Edo Hoting bu rahatsızlık verici kepeklere nasıl hızlı bir şekilde son verebileceğinizi açıklıyor. 
Öncelikle kepeğiniz var diye utanmayın. Tüm insanların yarısı yaşamlarının bir bölümünde kepek sorunuyla karşılaşır. Aslında kepek oluşumu normal ve sağlıklı bir sürectir. Cildimiz kendini sürekli yeniler. Bu süreçte eski hücreler 28 günlük yaşam döngülerini tamamlar, ölür ve yerini yeni hücrelere bırakır. Hücreler çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük oldukları için biz normalde bu süreçten haberdar olmayız.

Dökülen hücreleri şampuanlamayla ortadan kaldırırız. Bu hücreler saç derisi aşırı boynuzsu hücre üretmeye başlarsa görünür hale gelir. Bunun kuru saç derisiyle herhangi bir ilgisi yoktur. Yağlı saçlı insanlarda da kepek olabilir. Saç uzmanımız Dr Edo Hoting kepek araştırmalarındaki son gelişmeleri sizzler için açıklıyor. 

Schwarzkopf: Saç derisi sürekli kendini yenilediği için herkeste kepek olur. Kepek neden bazı insanlarda görünür miktarda olur?

Dr. Hoting: Herkesin saç derisinde maya mantarı  (Pityrosporon ovale) gibi bazı mantarlar mevcuttur. Mantar ciltte aşırı miktarda mevcutsa mantar içerikli metabolik ürünler saç derisini rahatsız eder ve kepek üretiminde artışa neden olur. Kepek oluşumu her zaman özel faktörlere, yaşa ve iklime bağlıdır. Işığa, özellikle kışın UV ışınına çok az maruz kalma kepek üretimini artırır. Saç bakım rutini de önemli bir rol oynar. Kepek oluşumu saç yeterli sıkta yıkanmazsa belirginleşir.

SK: Kepek nedeniyle ne zaman bir dermatoloğa görünmek gerekir?

DH: Kepek dökmeye kaşıntılı gergin bir cilt eşlik ediyorsa saç derisi iltihaplanabilir. Bazı cilt hastalıkları, örneğin egzema veya sedef hastalığı, kepek oluşumunda artışa neden olabilir. Bu durumda bir dermatoloğa başvurmalısınız.

SK: Kepek ile kaşıntılı saç derisi her zaman birlikte mi olur?

DH:  Hayır. İleri semptomlar göstermeyen makul bir kepek oluşumu her zaman olabilir. Ancak ağır kepek oluşumu cildin kaşınmasına yol açabilir.

SK: Sık şampuanlama veya sert kireçli su kepek oluşumunu artırabilir mi?

DH: İklim ve diğer çevre şartları kepek oluşumunu etkileyebilir. Kışın kuru ısıtılmış hava ve çok az güneş ışığı kepek oluşumunu artırabilir. Çok fazla yüksek ısıya ayarlı fönle kurutma da saç derisini kurutabilir ve görünür kepek oluşumuna neden olabilir. Ancak su kalitesi ve özellikle sudaki kirecin bir etkisi yoktur. Sabunun tersine günümüzde şampuanlar kireçli suda dahi saç çok iyi temizler ve şekil vermeye yardımcı olur. Kepek oluşumu daha ileri semptomlar yoksa bir hastalık değildir ve uygun kozmetik işlemleri ve kepek şampuanı kullanarak uzun vadede başarıyla yok edilebilir.

SK: Yağlı saç derisine sahip olanlarda da kepek olur mu?

DH: Evet, mümkündür. Çok aktif yağ bezleri varsa sebum kepek hücrelerinin birbirine yapışmasına neden olur ancak kepek hala orada durmaktadır.

SK: Kepek sorunu bittikten sonra da kepek şampuanını kullanmaya devam etmek gerekir mi?

DH: Hayır, doğru bakımla kepek uzun sure ortadan kalkar. Ömür boyu kepek şampuanı kullanmak gerekmez. Kepek olduğu görülürse çok etkili güvenilir kepek şampuanlarıyla tedavi edilebilir. Kepeğe karşı birkaç aktif madde mevcuttur. Örneğin çinko pirityon saç derisindeki mantar çoğalmasına karşı mücadele eder ve süreçte aşırı kepek oluşumunu azaltır.

SK: Kepek şampuanları saça zarar verir mi?

DH: Hayır, düzenli kepek şampuanı kullanımıyla ilgili endişelenmeye gerek yok. Kepek şampuanını saç derisinde biraz daha uzun (yaklaşık iki dakika) bekletebilirsiniz. Bu aktif maddelere etki göstermesi için daha fazla zaman tanıyacaktır. Tüm gevşek kepekleri ortadan kaldırmak için saçınızı sık sık şampuanlamanızı tavsiye ederim. Saç tonikleri kepek şampuanının kullanımını tamamlar ve sonuçlarını en üst seviyeye çıkarır. Durulanmayan saç tonikleri de kepekle mücadelede çok etkilidir. 

Kepeğe karşı ne yapabilirsiniz:

 • Çok sıcak suyla saç yıkama, kuvvetle havluyla ovalama, sert fırça kullanma veya yüksek ısıya ayarlı fön makinesiyle kurutma nedeniyle ortaya çıkabilecek saç derisi iltihaplanmalarından kaçının.
 • Kepek olduğunu gördüğünüz zaman saç boyama, düzleştirme veya perma gibi işlemlerle saç derisini daha da rahatsız etmeyin.
 • Saçınız kuru ve yıpranmış ise şampuanlar saçınızı daha da kurutabilir. Bu nedenle her şampuandan sonra duruluma ürünü veya kür kullanmalısınız.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve/veya sürekli stres tek başına kepeğe neden olmaz ancak mevcut durumu alevlendirebilir. 
İlgili İçerikler
 • Erkekler için saç şekillendirme

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Erkekler için saç şekillendirme
  ...

  Kadınlar gibi erkekler de saç stillerini artık şansa bırakmıyorlar. Fakat, ofislerde ve barlarda görünen stillerin çoğu danışma sonucu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki şekillendirme kuralları sizi güvenli tarafta tutacak.

  ...
 • Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!

  Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

  Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!
  ...

  Bukleler çok aşırı olmadığı müddetçe büyük bir zenginliktir. Çok kabarık saçlar çabuk ihmal edilmiş havası verir. Düz maşalar, geniş bigudiler ve anti-frizz ürünler sıkı veya kabarık buklelerde mucizeler yaratır. Saçınızı düzleştirmek için kalıcı yollar da mevcut.

  ...
 • Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları

  Yağlı Saçlar

  Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları
  ...

  Men are more likely to have dandruff but there is a dandruff cure for men as well as for women. We like to help you get rid of the annoyance

  ...
 • Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç

  Kadınlar İçin Saç Stilleri

  Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç
  ...

  Büyük düşünün! Saç stiliniz ne olursa olsun başınızın arka tarafı kabarık durmalı. Fakat, başınızın üstünde komik bir kuş yuvası oluşturmadan saçınızı nasıl kabartabilirsiniz? İşte moda saçlar için beş püf noktası.

  ...
 • Klasik Saç Stili: Atkuyruğu

  Günlük Stil Önerileri

  Klasik Saç Stili: Atkuyruğu
  ...

  Hepimizin favorisi var – bunlar sadece film veya müzik alanında değil saç stillerinde de mevcut. Aşağıda belirli bir zamana ait olmayan saç kesimleri ve saç stillerini göreceksiniz. Bunlar uzun zamandır kullanılıyor. Belki de bize çok yakıştığındandır?

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Kuru Saçlar

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...
 • Kuru saçlar

  Kuru Saçlar

  Kuru saçlar
  ...

  Birçok sebebi olabilir! Saç derisi kuru veya doğru olmayan bakım uygulanmış veya şekillendirme alışkanlıkları kötü olabilir. Ne yapmalıyız? Kuru saça iyi gelecek 10 tavsiyemizi okuyunuz.

  ...
 • Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri

  Uzun Saçlar

  Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri
  ...

  Omuz hizasındaki saçlar en azından üç yılda uzar ve o hizaya gelene kadar 300 kez şampuanlanmıştır. Bu nedenle iyi bakım şarttır. Uzun saçlarınız için dokuz yararlı tavsiyemiz var.

  ...
 • Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım

  Sarışın

  Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım
  ...

  Doğal sarı saçlar daha koyu renkli pigmentlere sahip saçlardan daha narindir ve özel bakım ister. Bu, rengi açılan sarı saçlar için de geçerlidir. Her iki saç türü de oldukça bakım gerektirir. Sarı saçlarınız için beş zor ve hızlı kuralı bulabilirsiniz. Sarı saç renginin favori renginiz olduğunu biliyoruz ve saçlarınıza parıltı katmak için size yardımcı olmak istiyoruz.

  ...
 • Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri
  ...

  Kadınlar saç renklerini değiştirmekten çekinmez. Fakat erkekler saçlarını boyamazlarsa bu konu hakkında hiç konuşmazlar. Üreticiler erkeklere evde uygulamaları için en uygun boya ürünlerini sunuyor.

  ...
 • Yağlı Saçları Şekillendirmek

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Yağlı Saçları Şekillendirmek
  ...

  Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar.

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...