Skip to Content

Kıvırcık saçınız ipeksi ve parlak görünüşüyle dikkatleri üzerine çekecek

Kıvırcık saçlı insanlar bakımı daha kolay olduğu için sık sık düz saçlarının olmasını ister. Bu çok kötü. Doğru bakım ve doğru şekillendirme tüyoları vahşi dalgaları yatıştırmanızı ve karmaşık kırılgan saçlarınızı yumuşak ipeksi buklelere dönüştürmenizi sağlayacaktır.
Kıvırcık saç kurumaya eğilimlidir ve genellikle bakıma ihtiyaç duyar. Bukleler, düz saç gibi saç derisini sıkıca sarmaz ve bu nedenle saç derisinin dengeleyici unsuru sebumla teması sınırlıdır. Saçın doğal döngü mekanizması eşit olmayan bir kepek tabakasının oluşmasına neden olur. Sonuç olarak, kıvırcık saç zararlı etkilere karşı aşırı hassastır. Bu nedenle ıslakken kıvırcık saça çok özenli muamele etmek gerekir. Yıkamadan sonra saçınızın etrafına bir havlu sarın ve fazla suyu alması için hafifçe bastırırın. Asla saçınızı sert bir şekilde havluyla ovuşturmayın. Buklelerinizi açmak için seyrek dişli bir tarak kullanın. Buklelerinizi fırçalamak saç tutamlarını çok fazla birbirinden ayırır ve saçınızın kabarık ve kocaman görünmesini sağlar. 

Kıvırcık saçlar için özel bakım yağları

Saç bakımında bukleli saçlar zengin beslenmelidir. Kıvırcık saçlar için normalden fazla bakım diye bir şey yoktur. Shea yağı, Jojoba yağı veya Macadima yağı içeren şampuanlar ve durulama ürünleri her bir saç telini parlak koruyucu bir tabakayla kaplar. Bu, buklelerin doğal yapısını korumasını sağlar. Saç şekillendirme ürünleriniz de kıvırcık saça özel tasarlanmış olmalı. Bu şekillendirme ürünleri saçınızın dolgun ve buklelerinizi kurutmadan veya yapışkan hale getirmeden esnek durmasını sağlar. 

Kıvırcık Saçlar için Uzmanlardan Püf Noktaları ve Tüyolar

 • Isının kıvırcık saçlar üzerinde ek bir kurutucu etkisi vardır. Bu nedenle en ideali saçınızı doğal olarak kurumaya bırakmaktır. Alternatif olarak fön makinesinin hava verme düğmesini düşük ısı seviyesine getirerek de saçınızı kurutabilirsiniz.
 • Düz maşalar saçlarınız için büyük stres kaynağıdır.  Çok mecbur kalmadıkça kullanmayın; kullanmak zorundaysanız da ısıya karşı koruma sağlayan bakım ürününü uyguladıktan sonra kullanın.
 • Saçlarınızı yumuşak katlar halinde kestirmek buklelerinize özel bir esneklik kazandırır. Ancak saçınızın tepesini çok kısa kestirmemeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde o korkunç “fino” görüntüsüne yol açabilirsiniz.
 • 1920lerin yumuşak dalgalarını büyük dalgalara tercih mi ediyorsunuz? O zaman saçınıza bukle şekillendirici sıvı spreyinden püskürtün, istenen şekle tarayın ve çene boyunda durması için klipsleyin. Daha sonra, difüzör uç kullanarak fön makinesiyle kurutun ve soğumasını bekleyin. Son olarak, klipsleri çıkarın ve saçınızı dikkatlice tarayın.
 • Doğal trendy görünümlü kıvırcık saçlar için işte güzel bir tüyo: Kuru saçınıza biraz köpük uygulayın ve kalın saç tutamları alarak kuaför folyosuyla spiral şeklinde sarın. Sardığınız saça birkaç dakika fön tutun ve daha sonra soğumasını bekleyin. Daha sonra kuaför kağıtlarını çıkarabilirsiniz. Saçınızı parmaklarınızla istenen şekle sokun. Kesinlikle fırçalamayın.
 • Saçınız sıkı veya matlaşmış bukleleriyle kabarık mı duruyor? Bigudiler sayesinde saçlarınızı yumuşak uçuşan bukleler haline sokabilirsiniz. Unutmayın, bigudiler ne kadar büyük olursa bukleler de o kadar güzel olur.
 • Şampuandan sonra saçınızı başınıza bastırarak düz tarayıp biraz sprey sıkın ve daha sonra doğal haline bırakıp kurumasını bekleyin; bu sayede doğal bukleler daha az birbirine dolaşır.
 • Bigudi veya kuaför kağıdı kullandığınız zaman tüm saçınızı aynı gerginlikte sarın. Ayrıca saç tutamlarının uçlarında keskin katlar oluşmamasına dikkat edin. 
İlgili İçerikler
 • Erkekler için saç şekillendirme

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Erkekler için saç şekillendirme
  ...

  Kadınlar gibi erkekler de saç stillerini artık şansa bırakmıyorlar. Fakat, ofislerde ve barlarda görünen stillerin çoğu danışma sonucu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki şekillendirme kuralları sizi güvenli tarafta tutacak.

  ...
 • Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!

  Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

  Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!
  ...

  Bukleler çok aşırı olmadığı müddetçe büyük bir zenginliktir. Çok kabarık saçlar çabuk ihmal edilmiş havası verir. Düz maşalar, geniş bigudiler ve anti-frizz ürünler sıkı veya kabarık buklelerde mucizeler yaratır. Saçınızı düzleştirmek için kalıcı yollar da mevcut.

  ...
 • Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları

  Yağlı Saçlar

  Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları
  ...

  Men are more likely to have dandruff but there is a dandruff cure for men as well as for women. We like to help you get rid of the annoyance

  ...
 • Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç

  Kadınlar İçin Saç Stilleri

  Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç
  ...

  Büyük düşünün! Saç stiliniz ne olursa olsun başınızın arka tarafı kabarık durmalı. Fakat, başınızın üstünde komik bir kuş yuvası oluşturmadan saçınızı nasıl kabartabilirsiniz? İşte moda saçlar için beş püf noktası.

  ...
 • Klasik Saç Stili: Atkuyruğu

  Günlük Stil Önerileri

  Klasik Saç Stili: Atkuyruğu
  ...

  Hepimizin favorisi var – bunlar sadece film veya müzik alanında değil saç stillerinde de mevcut. Aşağıda belirli bir zamana ait olmayan saç kesimleri ve saç stillerini göreceksiniz. Bunlar uzun zamandır kullanılıyor. Belki de bize çok yakıştığındandır?

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Kuru Saçlar

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...
 • Kuru saçlar

  Kuru Saçlar

  Kuru saçlar
  ...

  Birçok sebebi olabilir! Saç derisi kuru veya doğru olmayan bakım uygulanmış veya şekillendirme alışkanlıkları kötü olabilir. Ne yapmalıyız? Kuru saça iyi gelecek 10 tavsiyemizi okuyunuz.

  ...
 • Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri

  Uzun Saçlar

  Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri
  ...

  Omuz hizasındaki saçlar en azından üç yılda uzar ve o hizaya gelene kadar 300 kez şampuanlanmıştır. Bu nedenle iyi bakım şarttır. Uzun saçlarınız için dokuz yararlı tavsiyemiz var.

  ...
 • Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım

  Sarışın

  Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım
  ...

  Doğal sarı saçlar daha koyu renkli pigmentlere sahip saçlardan daha narindir ve özel bakım ister. Bu, rengi açılan sarı saçlar için de geçerlidir. Her iki saç türü de oldukça bakım gerektirir. Sarı saçlarınız için beş zor ve hızlı kuralı bulabilirsiniz. Sarı saç renginin favori renginiz olduğunu biliyoruz ve saçlarınıza parıltı katmak için size yardımcı olmak istiyoruz.

  ...
 • Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri
  ...

  Kadınlar saç renklerini değiştirmekten çekinmez. Fakat erkekler saçlarını boyamazlarsa bu konu hakkında hiç konuşmazlar. Üreticiler erkeklere evde uygulamaları için en uygun boya ürünlerini sunuyor.

  ...
 • Yağlı Saçları Şekillendirmek

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Yağlı Saçları Şekillendirmek
  ...

  Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar.

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...