Skip to Content

Saç Bakım İçerik Maddeleri Sözlüğü: Saça ne iyi gelir?


Şampuanlar, durulama ve şekillendirme ürünlerinin ürün etiketlerinde içerik maddeleri yer alır. Ancak bu içerik maddelerinin saça ne faydası olduğu yazmaz. Güzellik sözlüğümüz listelenmiş içerik maddelerinin saçlarınıza ne faydası olduğunu bulmanıza yardımcı olacak. 
Elbette Aloe Vera, Macadamia yağı veya keramid kelimelerini birçok kez görmüşsünüzdür. Ancak, bu bakım ürünü içeriklerinin doğasında ne var? Coenzyme Q10’un etkisi nedir?  Shea yağının kaynağı nedir? Kepek karşıtı şampuanların çoğunda neden çinko kullanılmaktadır?
 
Bugün, kozmetik imalatçıları saçlarımıza daha fazla ışıltı, hacim ve sağlık vermek üzere çok çeşitli maddeler kullanmaktadır. Her yıl araştırmacılar daha fazla aktif madde ekleyerek ürün tüplerine ve kutularına bunların girmesini sağlamaktadır. Biz de saç bakımı içerik maddeleriyle ilgili hazırladığımız küçük sözlüğümüzü güncellemeye devam edeceğiz. Şimdiye kadar sizler için topladığımız bilgiler aşağıdadır.

Aloe vera (Aloe barbadensis)

Aloe vera
Aloe vera bitkileri yalnızca saç bakım ürünlerine içerik olarak kullanılmakla kalmaz; insanlar aloe vera suyunu içecek olarak da tüketmektedirler.

Bitki özütü: vitamin, mineral ve amino asitler açısından zengin; saça nem verir, saç derisini sakinleştirir, ferahlatır. 

Kayısı çekirdeği yağı (Prunus armeniacal)

Bu yağ çok miktarda değerli doymamış yağ asidi ihtiva eder. Kuru ve çok yıpranmış saçların bakımı için kullanılır. Kıvırcık ve zor şekil verilen saçların yapısını da iyileştirir.

Carnitine

Carnitine’in etkilerinden bazıları vitaminlere benzer; dökülen saçları güçlendirir ve saç kaybını önler. 

Ceramide (Keramid)

Keramidler lipidlerdir; saçın dış tabakasındaki boşlukları doldururlar. Şampuan veya durulama ürünlerine eklendiği zaman saç kırılmasını onarırlar.

Coenzyme Q 10 (Ubiquinone)

Otolog madde (kişinin kendi bedeninden çıkan madde); önemli etkilerinden biri saçın yapı taşlarından biri olan keratin üretimini artırmasıdır. Şampuan ve durulama ürünlerinde aktif madde olarak kullanıldığı zaman coenzyme Q10 saçın dış tabakasını sağlıklı tutar, böylece saçın daha parlak ve daha kolay taranır hale gelmesini sağlar. 

Ginseng Kökü Özütü (Panax Ginseng)

Ginseng kökü özütü saçı güçlendirir, böylece saç kırılması ve kırık saç uçlarının oluşmasını önlemede yardımcı olur. 

Gliserol (veya Gliserin)

Gliseral çok etkili bir nemlendirme maddesidir. Kuru saçı nemlendirmede kullanılır ve anti-statik etkiye sahiptir. 

Jojoba Yağı (Buxus chinensis / Simondsia chinensis)

Jojoba yağı bitkisel bir mum olup cilt tarafından iyi tolere edilir. Saçı kayganlaştırır ve kolayca taranmasını sağlar. Jojoba yağı kullanmak saç üzerinde ağır bir yağ tabakası oluşmasına neden olmaz; bir başka muhteşem özelliği ise kırık saç uçlarını yeniden eski haline getirmesidir. 

Keratin (Hydrolysed Keratin)

Keratin bir proteindir; saçın temel yapı taşıdır. Saçın dış tabakasına gelen bir zarar keratin kaybına neden olabilir. Bu da sonunda saçların kırılmasına yol açabilir. Keratin içeren saç bakım ürünleri saçın dış tabakasındaki boşlukları doldurabilir. 

Kafein

Kafein saç köklerinin faaliyetini artırır ve saçın büyümesini artırabilir. Daha çok saç dökülmesini önlemeye yönelik ürünlerde kullanılır. 

Kolajen

Kolajen proteinleri cilt ve saçta bulunur. Birçok şampuan ve saç bakım ürününde bulunur ve çok ince koruyucu bir tabaka ile saçları kaplayarak görevini yapar. 

Macadamia Yağı (Macadamia ternifolia)

Macadamia yağı çok zengindir ve birçok doğal lipid içerir. Kırılgan ve çok zarar görmüş saçların tedavisinde çok iyi sonuç verir. 

Tatlı Badem Yağı(Prunus amygdalus dulcis)

Çok yıpranmış ince telli saçların yoğun bakımında kullanılan görece hafif bir yağdır; badem yağı saçı ağırlaştırmaz

Zeytinyağı (Olea europea)

Linoleik asit içeren en iyi kalite yağdır. Saçı pürüzsüz, kaygan ve parlak yapar. Linoleik asit aynı zamanda antienflamatuar etkisiyle de bilinir. 

Panthenol

Panthenol nem tutucu ve rahatlatıcı bir maddedir ve saçtaki nemin daha fazla tutulmasını sağlar. Saçın daha sağlıklı görünmesini sağlar. 

İpek Proteinleri (Hidrolize İpek)

İpek proteinleri saçların daha parlak görünmesini sağlar.

Susam yağı (Sesamum indicum)

Bu yağ, antienflamatuar etkisiyle bilinen linoleik asit içerir. Hassas ince telli saçlar ve tahriş olmuş saç derisi için idealdir. 

Silikon (e.g. Dimethicone)

Silikonlar sentetik maddelerdir; saç etrafında koruyucu bir tabaka oluştururlar, böylece saçın dış tabakasının daha pürüzsüz görünmesini, daha rahat taranmasını ve daha fazla ışıldamasını sağlar. Aynı zamanda geçici olarak kırık saç uçlarını geçici olarak onarır ve problemin kontrol altına alınmasında yardımcı olur.

Shea Yağı (Butyrospermum parkii)

Yüksek kalitesi bu yağ Afrika Shea ağacının tohumlarından çıkarılır. Yağ yüksek miktarda E vitamini ve karoten ihtiva eder. Shea yağı yıpranmış ve en şekle gelmez saçların bile daha pürüzsüz, ipeksi ve parlak bir görünüm almasını sağlar. 

Buğday Proteini (Hidrolize Buğday Proteini)

Buğday proteini preparatları da doymamış yağ asitleri bakımından zengindir; preparatlar saçın daha parlak olmasını, daha kolay şekil almasını sağlarken zarar görmüş saçları güçlendirirler.

Yabani Gül Yağı (Rosa canina)

Yabani Gül Yağı
Linoleik asit ve A vitamini Yabani Gül Yağının birçok değerli içerik maddesinden yalnızca iki tanesidir

Bu yağ doymamış yağ asitleri ve vitaminler açısından zengindir; kuru ve kıvırcık saçlara parlaklık ve şekillendirmede rahatlık verir

Zinc Pyrithione

Zinc pyrithione tıpta sedef hastalığı ve egzemaya karşı ilaç olarak kullanılır. Şampuanlarda da kepek problemini baskılamak için kullanılır.

İlgili İçerikler
 • Erkekler için saç şekillendirme

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Erkekler için saç şekillendirme
  ...

  Kadınlar gibi erkekler de saç stillerini artık şansa bırakmıyorlar. Fakat, ofislerde ve barlarda görünen stillerin çoğu danışma sonucu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki şekillendirme kuralları sizi güvenli tarafta tutacak.

  ...
 • Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!

  Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

  Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!
  ...

  Bukleler çok aşırı olmadığı müddetçe büyük bir zenginliktir. Çok kabarık saçlar çabuk ihmal edilmiş havası verir. Düz maşalar, geniş bigudiler ve anti-frizz ürünler sıkı veya kabarık buklelerde mucizeler yaratır. Saçınızı düzleştirmek için kalıcı yollar da mevcut.

  ...
 • Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları

  Yağlı Saçlar

  Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları
  ...

  Men are more likely to have dandruff but there is a dandruff cure for men as well as for women. We like to help you get rid of the annoyance

  ...
 • Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç

  Kadınlar İçin Saç Stilleri

  Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç
  ...

  Büyük düşünün! Saç stiliniz ne olursa olsun başınızın arka tarafı kabarık durmalı. Fakat, başınızın üstünde komik bir kuş yuvası oluşturmadan saçınızı nasıl kabartabilirsiniz? İşte moda saçlar için beş püf noktası.

  ...
 • Klasik Saç Stili: Atkuyruğu

  Günlük Stil Önerileri

  Klasik Saç Stili: Atkuyruğu
  ...

  Hepimizin favorisi var – bunlar sadece film veya müzik alanında değil saç stillerinde de mevcut. Aşağıda belirli bir zamana ait olmayan saç kesimleri ve saç stillerini göreceksiniz. Bunlar uzun zamandır kullanılıyor. Belki de bize çok yakıştığındandır?

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Kuru Saçlar

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...
 • Kuru saçlar

  Kuru Saçlar

  Kuru saçlar
  ...

  Birçok sebebi olabilir! Saç derisi kuru veya doğru olmayan bakım uygulanmış veya şekillendirme alışkanlıkları kötü olabilir. Ne yapmalıyız? Kuru saça iyi gelecek 10 tavsiyemizi okuyunuz.

  ...
 • Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri

  Uzun Saçlar

  Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri
  ...

  Omuz hizasındaki saçlar en azından üç yılda uzar ve o hizaya gelene kadar 300 kez şampuanlanmıştır. Bu nedenle iyi bakım şarttır. Uzun saçlarınız için dokuz yararlı tavsiyemiz var.

  ...
 • Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım

  Sarışın

  Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım
  ...

  Doğal sarı saçlar daha koyu renkli pigmentlere sahip saçlardan daha narindir ve özel bakım ister. Bu, rengi açılan sarı saçlar için de geçerlidir. Her iki saç türü de oldukça bakım gerektirir. Sarı saçlarınız için beş zor ve hızlı kuralı bulabilirsiniz. Sarı saç renginin favori renginiz olduğunu biliyoruz ve saçlarınıza parıltı katmak için size yardımcı olmak istiyoruz.

  ...
 • Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri
  ...

  Kadınlar saç renklerini değiştirmekten çekinmez. Fakat erkekler saçlarını boyamazlarsa bu konu hakkında hiç konuşmazlar. Üreticiler erkeklere evde uygulamaları için en uygun boya ürünlerini sunuyor.

  ...
 • Yağlı Saçları Şekillendirmek

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Yağlı Saçları Şekillendirmek
  ...

  Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar.

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...