Skip to Content

Saç kaybı sizi panikletmesin!

Günde 50 ila 100 saç teli dökmek çok normaldir. Ancak sabah kalkınca yastığınızda bir yığın saç bulmak veya fırçanızdan hergün avuç dolusu saç temizlemek başka bir şey. Sakinleşin ve saç kaybının neden(ler)i konusunda biraz araştırma yapmaya hazır olun. 

Saç kaybı
Ümitsizliğe kapılmayın! Saç kaybıyla birçok şekilde mücadele edebilirsiniz.

Normal şartlarda saç büyümesinde biyolojik süreçler dengededir.Saç dökülür, yeni saç çıkar, yeni saç büyür, biraz kazanır, biraz kaybedersiniz. Bu normal sağlıklı bir süreçtir ve saçın çeşitli büyüme aşamalarını yansıtır. Bu büyüme aşamaları doğal akışında yürümezse o zaman saç kaybı artar. Aşağıda, saç kaybının olası nedenleri ve bu konuda ne yapabileceğiniz konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Saç kaybı altı aydan fazla sürerse bir dermatologtan veya doktorunuzdan randevu alınız.  

1. Hormon bağlantılı saç kaybı

Hormon sistemimiz çok hassastır ve en ufak değişikliklere dahi tepki gösterir. Normal şartlarda kadın cinsiyet hormon östrojen yoğun saç büyümesini destekler. Birçok kadın hamilelik sırasında artış etkisini farketmiştir. Az miktarlarda kadınlarda da bulunan erkeklik hormonları (androjen) saç büyümesine etki etmez. Kadınlarda ve erkeklerde stresli durumlarda daha fazla androjen salgılanır. Bu hormon dengesini bozabilir ve saç kaybına yol açabilir. İleri vakalarda dermatologlar anti-androjen ilaç tedavisi verebilir. Birçok vakada insanların sadece daha az hareketli bir hayata ve dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Tiroid bezinin işlevsel bozukluğu da diğer olası nedenlerden biridir. Doktorunuz saç kaybınızın nedeninin bu olup olmadığını anlamak için kan örneği alarak hormon seviyelerine bakmak isteyebilir.

2. Saç Bakım Günahları nedeniyle ortaya çıkan Saç Kayıpları (Saç Kırılması)

Saç çok dayanıklı olsa da çok fazla yıpranma nedeniyle pürüzlü ve kırılgan hale gelebilir. Bu yıpranma saç  rengi açma, sık sık renk değiştirme, permalar veya sık sık düz maşa kullanma gibi birçok stresten kaynaklanabilir. Yanlış muamele doğrudan saç kaybına yol açmaz ama saç kopmalarına neden olabilir. Saç köklere yakın yerden kopabilir ve çirkin bir görüntüye yol açabilir.

Sadece hakiki talihsizlikler doğrudan saç kaybına yol açabilir. Bu, örneğin, saç rengi açarken veya perma solüsyonu saç derinizde çok uzun sure kalırsa meydana gelebilir. Böyle bir şey olduğu takdirde yapabileceğiniz tek şey saç derinizi ve saçlarınızı bir sure rahat bırakmak ve iyileşene kadar beklemektir. Şampuanı dikkatli kullanmalı, şampuanlamayı azaltmalı ve çok fazla şekillendirmeden kaçınmalısınız. Eğer mümkünse bir süre saçınızı boyamayı veya hafif renklendirmeyi bırakmalı veya en azından saç dostu ürünler kullanmalısınız.

3. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan saç kaybı

Saç büyümesi dengeli, vitamin açısından zengin bir beslenme gerektirir. Dengesiz bir diyet veya şok diyetler geçici saç kaybına yol açabilir. Saç meyve, sebze, protein (süt, yoğurt, kaymak, yağsız et ve deniz balığı gibi) tam tahıl, sert kabuklu yemişler ve yüksek kaliteli yağlar içeren bir diyete bağlı kalırsanız en iyi halini alır.  Bu ideal diyete bağlı kalamazsanız saçınız için biotin, niacin, çinko ve B6, B12, A ve E vitaminleri gibi özel takviyeler almanız yerinde olur. 

4. Bağışıklık bozuklukları nedeniyle saç kaybı

Saç kaybı bir enfeksiyonun sonradan ortaya çıkan bir sonucu olabilir. Kışın grip geçirdikten sonra bahar aylarında aniden saçlarınızın dökülmeye başladığını fark edebilirsiniz. Saç kaybı gene benzer şekilde üç ay gibi bir sure sonra sona erer ve bu sure zarfında yıpranmış saç kökleri yerine yenileri çıkar. 

İlgili İçerikler
 • Erkekler için saç şekillendirme

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Erkekler için saç şekillendirme
  ...

  Kadınlar gibi erkekler de saç stillerini artık şansa bırakmıyorlar. Fakat, ofislerde ve barlarda görünen stillerin çoğu danışma sonucu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki şekillendirme kuralları sizi güvenli tarafta tutacak.

  ...
 • Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!

  Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

  Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!
  ...

  Bukleler çok aşırı olmadığı müddetçe büyük bir zenginliktir. Çok kabarık saçlar çabuk ihmal edilmiş havası verir. Düz maşalar, geniş bigudiler ve anti-frizz ürünler sıkı veya kabarık buklelerde mucizeler yaratır. Saçınızı düzleştirmek için kalıcı yollar da mevcut.

  ...
 • Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları

  Yağlı Saçlar

  Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları
  ...

  Men are more likely to have dandruff but there is a dandruff cure for men as well as for women. We like to help you get rid of the annoyance

  ...
 • Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç

  Kadınlar İçin Saç Stilleri

  Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç
  ...

  Büyük düşünün! Saç stiliniz ne olursa olsun başınızın arka tarafı kabarık durmalı. Fakat, başınızın üstünde komik bir kuş yuvası oluşturmadan saçınızı nasıl kabartabilirsiniz? İşte moda saçlar için beş püf noktası.

  ...
 • Klasik Saç Stili: Atkuyruğu

  Günlük Stil Önerileri

  Klasik Saç Stili: Atkuyruğu
  ...

  Hepimizin favorisi var – bunlar sadece film veya müzik alanında değil saç stillerinde de mevcut. Aşağıda belirli bir zamana ait olmayan saç kesimleri ve saç stillerini göreceksiniz. Bunlar uzun zamandır kullanılıyor. Belki de bize çok yakıştığındandır?

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Kuru Saçlar

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...
 • Kuru saçlar

  Kuru Saçlar

  Kuru saçlar
  ...

  Birçok sebebi olabilir! Saç derisi kuru veya doğru olmayan bakım uygulanmış veya şekillendirme alışkanlıkları kötü olabilir. Ne yapmalıyız? Kuru saça iyi gelecek 10 tavsiyemizi okuyunuz.

  ...
 • Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri

  Uzun Saçlar

  Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri
  ...

  Omuz hizasındaki saçlar en azından üç yılda uzar ve o hizaya gelene kadar 300 kez şampuanlanmıştır. Bu nedenle iyi bakım şarttır. Uzun saçlarınız için dokuz yararlı tavsiyemiz var.

  ...
 • Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım

  Sarışın

  Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım
  ...

  Doğal sarı saçlar daha koyu renkli pigmentlere sahip saçlardan daha narindir ve özel bakım ister. Bu, rengi açılan sarı saçlar için de geçerlidir. Her iki saç türü de oldukça bakım gerektirir. Sarı saçlarınız için beş zor ve hızlı kuralı bulabilirsiniz. Sarı saç renginin favori renginiz olduğunu biliyoruz ve saçlarınıza parıltı katmak için size yardımcı olmak istiyoruz.

  ...
 • Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri
  ...

  Kadınlar saç renklerini değiştirmekten çekinmez. Fakat erkekler saçlarını boyamazlarsa bu konu hakkında hiç konuşmazlar. Üreticiler erkeklere evde uygulamaları için en uygun boya ürünlerini sunuyor.

  ...
 • Yağlı Saçları Şekillendirmek

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Yağlı Saçları Şekillendirmek
  ...

  Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar.

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...