Skip to Content

Saçınızın Isıdan Korunması: Pişmanlık Duymadan Şekillendirme

Doğru saç ürünlerini kullanmanız ve ısıyla şekillendirmenin temel kurallarını bilmek kaydıyla  saçınıza zarar vermeden muhteşem şekiller yaratabilirsiniz. 
Saç soğurken aldığı şekli korur. Bu nedenle düz maşalar asi bukleleri parlak düz saç tutamları haline dönüştürebilir ve gene bu nedenle yuvarlak maşa cansız saça geniş hacim verebilir. Ancak ısıyla şekillendirme saçınız için bir problem haline de dönüşebilir. Şekillendirme aletleri 220 °C’ye kadar ısınabilmekte ve ıslak korunmasız saçlara mikro-incelikte zarar verebilmektedir.

Uzun vadeli sonuçları ise kırık saç uçları, parlaklığın yitimi ve kırılmadır. Bunu önlemek için herhangi bir şekillendirme işleminden önce koruyucu ürünler uygulanmalıdır. Bu ürünler şekillendirmeyi kolaylaştırır ve saçın dış kısmındaki aşırı ısınmayı önler. Yeni düz maşalarda saçın eşit olarak ve orta derecede ısınmasını sağlayan özel kaplamalar (örneğin seramik kaplamalar) kullanılmaktadır. 

Isıyla Şekillendirmenin 9 Kuralı

 • Dikkat: Saçı yeniden şekillendirmek için ısı kullanmadan önce saçlarınızın kurumuş olması gerekir. Saç ıslakken kimyasal yapısı değişiktir. Islak saça ısı uygulandığında kepek tabakası ve saç yapısına kalıcı olarak zarar verebilir.
 • Bu nedenle her şekillendirme öncesi saçınızı ısının zararlarına karşı koruyacak şekillendirme ürünleri kullanmalısınız.
 • Birçok ısıdan koruma ürünü seçeneği mevcut. Bazıları düz parlak saçlar veya esnek bukleler vermek üzere tasarlanmışken diğerleri saçın çok nazik bir şekilde şekillendirilmesini sağlar. İhtiyacınız için en uygun ürünü seçebilirsiniz. Bu şekillendirmeyi kolaylaştırırken saçınız için en uygun korumayı sağlayacaktır.
 • Isıdan koruma ürünlerini saç ıslakken uygulamak daha kolaydır. Her saç için sorunsuz koruma sağlamak için bu ürünleri saç ıslakken uygulamalısınız.
 • Spreyleri güvenli bir mesafeden uygulayın. En azından 20 ila 30 cm mesafeden en eşit spreylemeyi sağlayabilirsiniz. Bu sprey serpintisi saçın yapışmasını veya ağırlaşıp düşmesini önler. Mesafenin ne kadar olması gerektiğini ürün etiketi üzerinde talimatları okuyarak öğrenebilirsiniz.
 • Isıdan korunma ürününü uyguladıktan sonra saçınızı seyrek dişli bir tarakla yavaşça taramalısınız. Bu koruyucu ürünü daha iyi yayar.
 • Kuru veya yıpranmış saçlara haftada bir yapılacak bir saç kürü kalıcı saç hasarlarını önler.
 • Kepek tabasının çeşitli şekillerde zarar görmesi sadece birbiri üzerine eklenmez. Her bir zarar verici etki saç derisini daha hassas bırakır ve bir sonraki darbenin etkisi elbette daha büyük olur. Isıyla şekillendirilen saçlar bu nedenle UV ışınlarına daha hassastır ve metal taraklar veya metal baretler kullanılarak daha fazla hasar verilmemelidir.
 • Saçınıza metal parçaların temas etmesine neden olan şekillendirme aletlerinden kaçının. Bu aletlerin üzerindeki bazı noktalar genelde aşırı ısınır. Bu da saçınıza kısmı hasar verebilir. Seramik yüzeyli şekillendirme aletleri daha iyi bir alternatiftir.
İlgili İçerikler
 • Erkekler için saç şekillendirme

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Erkekler için saç şekillendirme
  ...

  Kadınlar gibi erkekler de saç stillerini artık şansa bırakmıyorlar. Fakat, ofislerde ve barlarda görünen stillerin çoğu danışma sonucu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki şekillendirme kuralları sizi güvenli tarafta tutacak.

  ...
 • Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!

  Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

  Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!
  ...

  Bukleler çok aşırı olmadığı müddetçe büyük bir zenginliktir. Çok kabarık saçlar çabuk ihmal edilmiş havası verir. Düz maşalar, geniş bigudiler ve anti-frizz ürünler sıkı veya kabarık buklelerde mucizeler yaratır. Saçınızı düzleştirmek için kalıcı yollar da mevcut.

  ...
 • Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları

  Yağlı Saçlar

  Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları
  ...

  Men are more likely to have dandruff but there is a dandruff cure for men as well as for women. We like to help you get rid of the annoyance

  ...
 • Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç

  Kadınlar İçin Saç Stilleri

  Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç
  ...

  Büyük düşünün! Saç stiliniz ne olursa olsun başınızın arka tarafı kabarık durmalı. Fakat, başınızın üstünde komik bir kuş yuvası oluşturmadan saçınızı nasıl kabartabilirsiniz? İşte moda saçlar için beş püf noktası.

  ...
 • Klasik Saç Stili: Atkuyruğu

  Günlük Stil Önerileri

  Klasik Saç Stili: Atkuyruğu
  ...

  Hepimizin favorisi var – bunlar sadece film veya müzik alanında değil saç stillerinde de mevcut. Aşağıda belirli bir zamana ait olmayan saç kesimleri ve saç stillerini göreceksiniz. Bunlar uzun zamandır kullanılıyor. Belki de bize çok yakıştığındandır?

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Kuru Saçlar

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...
 • Kuru saçlar

  Kuru Saçlar

  Kuru saçlar
  ...

  Birçok sebebi olabilir! Saç derisi kuru veya doğru olmayan bakım uygulanmış veya şekillendirme alışkanlıkları kötü olabilir. Ne yapmalıyız? Kuru saça iyi gelecek 10 tavsiyemizi okuyunuz.

  ...
 • Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri

  Uzun Saçlar

  Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri
  ...

  Omuz hizasındaki saçlar en azından üç yılda uzar ve o hizaya gelene kadar 300 kez şampuanlanmıştır. Bu nedenle iyi bakım şarttır. Uzun saçlarınız için dokuz yararlı tavsiyemiz var.

  ...
 • Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım

  Sarışın

  Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım
  ...

  Doğal sarı saçlar daha koyu renkli pigmentlere sahip saçlardan daha narindir ve özel bakım ister. Bu, rengi açılan sarı saçlar için de geçerlidir. Her iki saç türü de oldukça bakım gerektirir. Sarı saçlarınız için beş zor ve hızlı kuralı bulabilirsiniz. Sarı saç renginin favori renginiz olduğunu biliyoruz ve saçlarınıza parıltı katmak için size yardımcı olmak istiyoruz.

  ...
 • Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri
  ...

  Kadınlar saç renklerini değiştirmekten çekinmez. Fakat erkekler saçlarını boyamazlarsa bu konu hakkında hiç konuşmazlar. Üreticiler erkeklere evde uygulamaları için en uygun boya ürünlerini sunuyor.

  ...
 • Yağlı Saçları Şekillendirmek

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Yağlı Saçları Şekillendirmek
  ...

  Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar.

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...