Skip to Content

Yağlı Kökler – Yardım Geliyor

Aşağıdaki hikayeyi hatırlıyor musunuz? Sabahleyin yeni şampuanlanmış muhteşem havalı saçlarla evden ayrılıyorsunuz. Daha öğlen olmadan saç kökleriniz yağlanmış bile ve saçınızın şekli bozulmuş ve aşağı inmiş. Tüyolarımız bu yağlı sorunun kökünü kurutup bir son verecek. 

Saç derisinde aşırı sebum birikince tüm saç sönükleşir. Neyse ki hafifletici çözümler mevcut.

Yağlı saç köklerinizin tozunu atın!
Evde veya yanınızda bir bebek pudrası, vücut pudrası veya kabartma tozlu mısır özü bulundurun. Saç köklerinize pudralı maddeyi uygulayın ve saç derinize sanki şampuanlıyormuş gibi yedirin. Doğal telli bir fırça kullanarak saçınızdan tüm grimsi kalıntıları temizleyin. 
Yağlı Saç Köklerinde Alkol Kullanmak
Saç köklerinize biraz saç spreyi (yalnızca yağlı veya ince saç için saç spreyi kullanın, yıpranmış saçlar için değil) sıkın veya saç derinizi az bir miktar köpükle masajlayın. Hem köpük hem de saç spreyindeki alkol fazla sebumu emer ve saçın tekrar hareketli olmasını sağlar. 

Diğer bir kolay yöntemde bir parça pamuğa yüz toniği sürerek saç derinizdeki fazla yağı silebilirsiniz. Yüz tonikleri de genelde alkol içerir. Ambalajın üzerindeki içindekiler listesine bakarak toniğin içinde alkol bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.
Hızlı Sebum Kontrolü
Elbette saçlarınızı şampuanlama en uygun çözüm olacaktır. Ancak maalesef işyerlerinin banyoları bunun için müsait değildir. Bu durumda kuru şampuan devreye girer. Saç derinize yakın olacak şekilde saçınıza püskürtün ve havlu kullanarak saça yedirin. Kuru şampuanın işlevini görmesi için birkaç dakika bekledikten sonra saçınızı iyice fırçalayın.
Saçınızı Yağlı Saç Derisi Bölgesinden Uzak Tutmak
Saçınız saç derinize ne kadar yakınsa o kadar fazla yağ emer. Bu nedenle kaküllerinizin köklerine doğru saçlarınızı hafifçe kabartın. Bu saça hacim verir ve sebum (yağ) kaynağından uzak tutar.

Yağlı Saç Kökleri için Diğer Çözümler:

 • Kakül varsa yağlı saç köklerini saklamak pek mümkün olmaz. Yandan veya ortadan ayırmak bu nedenle daha uygundur; böylece yağlı saç köklerini son moda ultra-parlak veya düz saç görüntüsünün bir parçası gibi kullanabilirsiniz.
 • Gölgeli saçların biraz daha sert ve kuru bir yapısı vardır. Saçlarınız şampuanladıktan sonra bir iki saat içinde gene yağlanıyorsa, birkaç gölge ideal ve güzel bir çözüm olur.
 • Yalnızca temiz fırça, tarak ve yuvarlak fırçaları kullanın. Aksi takdirde saç kremlerinin ve şekillendirici yardımcı ürünlerin kalıntıları ve sebum saçınızı şampuanladıktan kısa bir sure sonra sönük tel tel görünmesine yol açabilir. En uygun olanı fırçalarınızı ve taraklarınızı yumuşak bir şampuanla haftada bir yıkamanızdır. Daha sonra bu araçları kurumaya bırakın. (Fırça ve tarakları kalorifer peteklerinin üzerinde kurutmak tellerine zarar verir.) Düz ve yuvarlak maşaları saf alkollü pamukla düzenli olarak temizleyin.
 • Saç deriniz aşırı sebum üretiyorsa, hiç bir şekilde wax, pomat veya şekillendirme kremi gibi yağ içeren şekillendirme ürünleri kullanmamalısınız. Şekillendirme köpüğü, saç spreyi ve jel gibi alkol bazlı saç şekillendirme ürünleri yağlı saçlar için daha uygundur. Her zamanki gibi makul olan en az miktarda kullanmaya başlayın. Az gelirse her zaman biraz daha eklemek mümkündür. 
 • Yalnızca doğal telli saç fırçası kullanınız (örneğin yabani domuz kılından). Bu teller sebumu saçın her yerine yayma özelliği taşır.
İlgili İçerikler
 • Erkekler için saç şekillendirme

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Erkekler için saç şekillendirme
  ...

  Kadınlar gibi erkekler de saç stillerini artık şansa bırakmıyorlar. Fakat, ofislerde ve barlarda görünen stillerin çoğu danışma sonucu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki şekillendirme kuralları sizi güvenli tarafta tutacak.

  ...
 • Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!

  Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

  Saç Dalgalarınızın Kontrolünü Ele Alın!
  ...

  Bukleler çok aşırı olmadığı müddetçe büyük bir zenginliktir. Çok kabarık saçlar çabuk ihmal edilmiş havası verir. Düz maşalar, geniş bigudiler ve anti-frizz ürünler sıkı veya kabarık buklelerde mucizeler yaratır. Saçınızı düzleştirmek için kalıcı yollar da mevcut.

  ...
 • Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları

  Yağlı Saçlar

  Yağlı Saç Derisi ve Kuru Saç Uçları
  ...

  Men are more likely to have dandruff but there is a dandruff cure for men as well as for women. We like to help you get rid of the annoyance

  ...
 • Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç

  Kadınlar İçin Saç Stilleri

  Başınızın Üstü ve Arkasındaki Kabarık Saç
  ...

  Büyük düşünün! Saç stiliniz ne olursa olsun başınızın arka tarafı kabarık durmalı. Fakat, başınızın üstünde komik bir kuş yuvası oluşturmadan saçınızı nasıl kabartabilirsiniz? İşte moda saçlar için beş püf noktası.

  ...
 • Klasik Saç Stili: Atkuyruğu

  Günlük Stil Önerileri

  Klasik Saç Stili: Atkuyruğu
  ...

  Hepimizin favorisi var – bunlar sadece film veya müzik alanında değil saç stillerinde de mevcut. Aşağıda belirli bir zamana ait olmayan saç kesimleri ve saç stillerini göreceksiniz. Bunlar uzun zamandır kullanılıyor. Belki de bize çok yakıştığındandır?

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Kuru Saçlar

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...
 • Kuru saçlar

  Kuru Saçlar

  Kuru saçlar
  ...

  Birçok sebebi olabilir! Saç derisi kuru veya doğru olmayan bakım uygulanmış veya şekillendirme alışkanlıkları kötü olabilir. Ne yapmalıyız? Kuru saça iyi gelecek 10 tavsiyemizi okuyunuz.

  ...
 • Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri

  Uzun Saçlar

  Uzun Saçı Daha Bakımlı Tutma Yöntemleri
  ...

  Omuz hizasındaki saçlar en azından üç yılda uzar ve o hizaya gelene kadar 300 kez şampuanlanmıştır. Bu nedenle iyi bakım şarttır. Uzun saçlarınız için dokuz yararlı tavsiyemiz var.

  ...
 • Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım

  Sarışın

  Sarı Saçlar İçin Doğru Bakım
  ...

  Doğal sarı saçlar daha koyu renkli pigmentlere sahip saçlardan daha narindir ve özel bakım ister. Bu, rengi açılan sarı saçlar için de geçerlidir. Her iki saç türü de oldukça bakım gerektirir. Sarı saçlarınız için beş zor ve hızlı kuralı bulabilirsiniz. Sarı saç renginin favori renginiz olduğunu biliyoruz ve saçlarınıza parıltı katmak için size yardımcı olmak istiyoruz.

  ...
 • Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri

  Erkekler İçin Saç Stilleri

  Kır Saçlı Erkekler için Stil Tavsiyeleri
  ...

  Kadınlar saç renklerini değiştirmekten çekinmez. Fakat erkekler saçlarını boyamazlarsa bu konu hakkında hiç konuşmazlar. Üreticiler erkeklere evde uygulamaları için en uygun boya ürünlerini sunuyor.

  ...
 • Yağlı Saçları Şekillendirmek

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Yağlı Saçları Şekillendirmek
  ...

  Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar.

  ...
 • Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?

  Saç Şekillerine Göre Stiller

  Kuru Saç Derisi – Neler yapılabilir?
  ...

  Saç deriniz kaşınıyor, gergin ve şimdiden sabırsızlanmaya mı başladınız? Hassas bir saç deriniz varsa neden bahsettiğimizi biliyorsunuzdur. Neyse ki hep böyle olması gerekmiyor. En hassas saç derisi bile uygun bakım ile yatışır.

  ...