Saç Şekillendirme | Yağlı Saçlar

Yağlı Kökler – Yardım Geliyor

Aşağıdaki hikayeyi hatırlıyor musunuz? Sabahleyin yeni şampuanlanmış muhteşem havalı saçlarla evden ayrılıyorsunuz. Daha öğlen olmadan saç kökleriniz yağlanmış bile ve saçınızın şekli bozulmuş ve aşağı inmiş. Tüyolarımız bu yağlı sorunun kökünü kurutup bir son verecek. 

null

Saç derisinde aşırı sebum birikince tüm saç sönükleşir. Neyse ki hafifletici çözümler mevcut.

Yağlı saç köklerinizin tozunu atın!

Evde veya yanınızda bir bebek pudrası, vücut pudrası veya kabartma tozlu mısır özü bulundurun. Saç köklerinize pudralı maddeyi uygulayın ve saç derinize sanki şampuanlıyormuş gibi yedirin. Doğal telli bir fırça kullanarak saçınızdan tüm grimsi kalıntıları temizleyin. 

Yağlı Saç Köklerinde Alkol Kullanmak

Saç köklerinize biraz saç spreyi (yalnızca yağlı veya ince saç için saç spreyi kullanın, yıpranmış saçlar için değil) sıkın veya saç derinizi az bir miktar köpükle masajlayın. Hem köpük hem de saç spreyindeki alkol fazla sebumu emer ve saçın tekrar hareketli olmasını sağlar. Diğer bir kolay yöntemde bir parça pamuğa yüz toniği sürerek saç derinizdeki fazla yağı silebilirsiniz. Yüz tonikleri de genelde alkol içerir. Ambalajın üzerindeki içindekiler listesine bakarak toniğin içinde alkol bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

Hızlı Sebum Kontrolü

Elbette saçlarınızı şampuanlama en uygun çözüm olacaktır. Ancak maalesef işyerlerinin banyoları bunun için müsait değildir. Bu durumda kuru şampuan devreye girer. Saç derinize yakın olacak şekilde saçınıza püskürtün ve havlu kullanarak saça yedirin. Kuru şampuanın işlevini görmesi için birkaç dakika bekledikten sonra saçınızı iyice fırçalayın.

Saçınızı Yağlı Saç Derisi Bölgesinden Uzak Tutmak

Saçınız saç derinize ne kadar yakınsa o kadar fazla yağ emer. Bu nedenle kaküllerinizin köklerine doğru saçlarınızı hafifçe kabartın. Bu saça hacim verir ve sebum (yağ) kaynağından uzak tutar.

Yağlı Saç Kökleri için Diğer Çözümler:

  • Kakül varsa yağlı saç köklerini saklamak pek mümkün olmaz. Yandan veya ortadan ayırmak bu nedenle daha uygundur; böylece yağlı saç köklerini son moda ultra-parlak veya düz saç görüntüsünün bir parçası gibi kullanabilirsiniz.
  • Gölgeli saçların biraz daha sert ve kuru bir yapısı vardır. Saçlarınız şampuanladıktan sonra bir iki saat içinde gene yağlanıyorsa, birkaç gölge ideal ve güzel bir çözüm olur.
  • Yalnızca temiz fırça, tarak ve yuvarlak fırçaları kullanın. Aksi takdirde saç kremlerinin ve şekillendirici yardımcı ürünlerin kalıntıları ve sebum saçınızı şampuanladıktan kısa bir sure sonra sönük tel tel görünmesine yol açabilir. En uygun olanı fırçalarınızı ve taraklarınızı yumuşak bir şampuanla haftada bir yıkamanızdır. Daha sonra bu araçları kurumaya bırakın. (Fırça ve tarakları kalorifer peteklerinin üzerinde kurutmak tellerine zarar verir.) Düz ve yuvarlak maşaları saf alkollü pamukla düzenli olarak temizleyin.
  • Saç deriniz aşırı sebum üretiyorsa, hiç bir şekilde wax, pomat veya şekillendirme kremi gibi yağ içeren şekillendirme ürünleri kullanmamalısınız. Şekillendirme köpüğü, saç spreyi ve jel gibi alkol bazlı saç şekillendirme ürünleri yağlı saçlar için daha uygundur. Her zamanki gibi makul olan en az miktarda kullanmaya başlayın. Az gelirse her zaman biraz daha eklemek mümkündür. 
  • Yalnızca doğal telli saç fırçası kullanınız (örneğin yabani domuz kılından). Bu teller sebumu saçın her yerine yayma özelliği taşır.
Keşfet: Yağlı Saçlar