Saç Şekillendirme | Yağlı Saçlar

Yağlı Saçları Şekillendirmek

Genel olarak yağlı saçlar, tel tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa yol açarlar. Yağlı saçlara bir şekil vermek çok zordur. Canlı olması gereken yerde saç, düz ve cansız durmaktadır. Yağlı saçınızın ihtiyaç duyduğu görünüşü kazanmasına yardım etmek istiyoruz.

Önce kötü haberi verelim: Yağlı saç kalıtsaldır. Şimdi iyi haberlere geçelim! Genelde kolay çözümler vardır. Çoğunlukla sadece saç derisi çok yağlıdır ve saçın kalan kısımları pek etkilenmez.

Saçı Yağdan Arındırmak

Yağlı saçlara çözümler kurutma kağıdı gibi işlemelidir. Kuru şampuanlar sebumu kurutmak için iyidir.Bir miktar kuru şampuanı saç köklerine doğru 30 cm uzaktan püskürtün. Saç derinize masaj yaparak uygulayın, iki dakika kadar bekleyin. Kuru şampuanı atabilmek için saçınızı fırçalayın. Kuru şampuan, sebum'a biraz karışacağından artık saçlarınız, saç derinize yapışmayacak.

Yağlı Saçlar İçin Canlı Duruş

Yağlı saç tel tel olur ve düzdür. Fakat ona daha çok hacim verebilir ve saç derisine yapışmasını engelleyebilirsiniz. Şekillendirme köpüğü veya şekillendirme spreyleri yağlı saçınıza bu şekilde bir hacim verebilir. İkisi de düzeltici ve saç yapısını güçlendirici maddeler içerir. Bu şekillendirme malzemelerindeki az miktardaki alkol de saç derisini yağdan arındırmaya yardımcı olur. Böyle ürünleri sadece saç kökleri çevresine uygulamanız gerektiğini unutmayın. Çoğu zaman saçınızın kalan kısımlarının yağdan arındırılması  gerekmez. Kakül ve perçemler, saçın kalan kısımlarına göre, daha yağlı görünürler.

Yağlı Saçlar Temizken Daha İyi Görünür.

Yıkadıktan sonra saçı iyice durulamak özellikle yağlı saçlar için çok önemlidir. Saç bakım ürünlerinden arta kalan parçalarla beraber kalan su damlaları, saçınızı daha da ağırlaştıracaktır. Sonuç ise cansız ve tel tel saçlardır. Genel bir kural olarak saç bakım ürünlerini uyguladığınız sürenin iki katı kadar sürede durulama yapmalısınız. Durulanan saç bakım ürünleri suyla tamamen saklanır, bu da pek iyi değildir. Saçınız şampuandan sonra tamamen tertemiz olmalıdır. Ayrıca şekillendirme cihazlarınızı da temizlemelisiniz. Fırçalar da haftalık olarak temizlenmelidir. Bukle ve düzleştirici ütüleri de temizleme alkolü ile temizlemelisiniz.

Yağlı Saç İçin Hafif Bakım

Günlük kullanılan şampuan, yağlı saçlarınız için neredeyse her şeyi sağlar. Yağlı saçlar için özel şampuan kullanmaya dikkat edin. Bu tarz şampuanlar, yağlı saçınızdaki tüm parçacıkları temizlemek için idealdir. Eğer saçınız uzunsa ve bir şekillendirici kullanmak istiyorsanız, kullanacağınız malzemeyi saçlarınızın uçlarında kullanmalısınız. Saç kökü çevresindeki şekillendiriciler saçınızı daha da yağlandırır. Saçınızı bu tür malzemelerle çok ağırlaştırmamaya dikkat edin. Özellikle hafif ürünleri tavsiye ediyoruz. Buna rağmen bu hafif ürünler bile sadece saç uçlarında kullanılmalıdır. Saçınızı, wax, jel veya şekillendirme kremi ile de ağırlaştırmamaya özen gösterin. Doğal tüylü fırçalar kullanmaya özen gösterin, plastik fırçalardansa bu tür doğal fırçalar saçınız için çok daha uygundur.

Keşfet: Yağlı Saçlar