Skip to Content

Perma, Çekici Değişiklikler Yaratır!

Şık görünmek adına permalar neredeyse unutulmuştu, ama şimdi tüm güçleriyle geri döndüler. Permaların büyüsü, en çekici görünen modelleri, en popüler afroları yaratıyor ya da basitçe hacim kazandırmayı sağlıyor. Sizleri permanın artıları ve eksileri konusunda bilgilendirelim istedik.
Elbette, bugün bile kalıcı bukleler yaratmak için bazı kimyasal müdahaleler gerekiyor. Saç stilistleri de saçların kalıcı olarak şekillendirilmesinin yöntemlerini tartışıyorlar. Şekillendirme, saçlar yeni dalgalı haline kavuşmadan önce saçlardaki protein köprülerinin kalıcı olarak kırılmasına yol açıyor. Perma sırasında ve permadan sonra saçlara nazikçe davranmak ve dikkat etmek önemli bir nokta. Neyse ki elimizin altında bir çok özellikli saç koruma ürünü bulunuyor. Bu ürünler her bir saç telini keratin ve kolajen gibi içeriklerle koruyorlar. İpek proteini saçlara yumuşak bir doku verirken, aloe vera saçlara nem kazandırır. Amino asitler ise saçlarınızın gücünü ve esnekliğini korumasına yardımcı olur.

Perma, Bukleler, Dalgalar ve Hacim sağlar.

Permayla; afro buklelerden dolgun dalgalara kadar pek çok saç şekli oluşturabilir... Ayrıca zaten kıvırcık olan saçlarınızı ve en inatçı saç tellerini yumuşatabilirsiniz; tabii belli bir uzunluğa kadar. 30 santimetreden daha uzun saçları, ağır oldukları için şekillendirmek çok daha zordur. Saçların ağırlığına göre bazı dalgalar kendiliğinden şekil alabilir. Yapılma ve uygulanma tekniklerine göre, bir perma saçlarınızda köklerden uçlara kadar tam anlamıyla bir hacim yaratabilir. Genel kurala göre daha geniş perma çubukları kullanırsanız dalgalarınız o kadar geniş olacaktır. Ancak geniş dalgaların şekilleri sık buklelere göre daha çabuk bozulacaktır.

Şekillendirmenin kalıcı olabilmesi için saçlar perma çubuklarının boyutlarına göre belli bir gerginlikte sarılmalıdır. Normal perma çubuklarının çapı genelde 0.3 cm ile 2 cm arasında değişmektedir. Diğer perma çubukları ise daha çok sarmal olarak kıvrılan ve gittikçe incelen dalgalar için kullanılır.

Perma Sonrası Bakım

Bugünlerde perma teknikleri ne kadar ilerlemiş olursa olsun, yeni perma yapılmış saçların mutlaka perma sonrası bakıma ihtiyaçları vardır. Permalı saçlar için üretilen şampuanlar ve saç boyaları, dalgaların ve buklelerin korunmasına yardımcı olurken yumuşak bir görünüm kazanmalarına yardımcı olur. Özel bitki özleri ve saçın yapıtaşları olan maddeleri içeren bu şampuan ve boyaları kullanmak özellikle perma sonrasında etkili olacaktır. Saçları bu amaçla tedavi etmek permanın çok daha kalıcı ve etkili olmasını sağlayacaktır. Haftalık saç bakımını giderek sevmeye başlayacaksınız çünkü perma sonrası bunu rutin haline getirmelisiniz. Ayrıca zengin mineral içerikli saç maskeleriyle dalgalarınızı şımartmayı unutmayın. Maskeyi bir gece saçlarınızda tutarsanız özellikle etkili olacaktır. Perma yaptırdıktan sonraki bir hafta içinde saç boyası kullanmamanız gerekiyor. Kısa sürede bu kadar çok müdahale saçlarınız ve kafa deriniz için fazlaca baskı oluşturacaktır. Başka boya alternatiflerini ya da boyalı şampuanları düşünebilirsiniz.

Weblinks (More on Perms)

Not a '80ies Nightmare >> The New Perms

İlgili İçerikler
 • Perma

  Boyalı Saçlar İçin Bakım

  Perma
  ...

  Şık görünmek adına permalar neredeyse unutulmuştu, ama şimdi tüm güçleriyle geri döndüler. Permaların büyüsü, en çekici görünen modelleri, en popüler afroları yaratıyor ya da basitçe hacim kazandırmayı sağlıyor.

  ...
 • Koyu Sarı Saç

  Sarı Saçlar

  Koyu Sarı Saç
  ...

  Tasarımcılar ve saç stilistleri bu sene dilediklerince saç boyuyor ve açıyor. Cesaretli kadınların bu yeni görünümleri denemek için oldukça çok fırsatı var.

  ...
 • Küllü Sarı – Farklı Tonlarla Sarı Saçlarınızı Hareketlendirin

  Sarı Saçlar

  Küllü Sarı – Farklı Tonlarla Sarı Saçlarınızı Hareketlendirin
  ...

  Küllü sarı saç ağırbaşlı ve ciddi görünür fakat kendine ait bir büyüsü vardır. Bugünlerde birçok star ve model bu ilgi çekici saç rengini tercih ediyor. Küllü sarı saç trendi size göre mi peki? Karar vermenize yardımcı olacağız.

  ...
 • Kahverengi Saç Rengi Trendi

  Kahverengi Saçlar

  Kahverengi Saç Rengi Trendi
  ...

  Kısa süre önce Cameron Diaz saçlarını kahverengiye boyadı ve kahverengi saçın herkese göre olmadığını gösterdi. Fakat, saçlarınız koyu sarıysa veya doğal saç renginiz kahverengiye yakınsa yeni tonlar ve renkler size göre olabilir..

  ...
 • Sarıdan Kahverengiye Saç Rengi Değişimi

  Boyalı Saçlar İçin Bakım

  Sarıdan Kahverengiye Saç Rengi Değişimi
  ...

  Kısa süre önce Cameron Diaz saçlarını kahverengiye boyadı ve kahverengi saçın herkese göre olmadığını gösterdi. Fakat, saçlarınız koyu sarıysa veya doğal saç renginiz kahverengiye yakınsa yeni tonlar ve renkler size göre olabilir..

  ...
 • Kahverengi Saçlarınızı Boyamak

  Boyalı Saçlar İçin Bakım

  Kahverengi Saçlarınızı Boyamak
  ...

  Birçok kişi kahverengi saç rengini savunabilir. Fakat hangi yöntem saçınız için doğru olan yöntem, renklendirici durulama mı, yoğun renklendirme mi yoksa boya uygulama mı?

  ...
 • Kahverengi Boyalı Saç Bakımı

  Boyalı Saçlar İçin Bakım

  Kahverengi Boyalı Saç Bakımı
  ...

  Kahverengi saç ister doğal ister yapay olsun, özel bakım kahverengi saçı daha da güzel yapar ve büyüleyici bir parlaklık verir. Kahverengi saçın bakımını yapmak ve daha çok parlaklık ve hepsinden önemlisi daha yoğun renk etkileri vermek için çok çaba harcamak gerekmez. Aşağıda size ne yapmanız gerektiğini göstereceğiz.

  ...
 • Kötü Boyanın İzlerini Kapatın

  Boyalı Saçlar İçin Bakım

  Kötü Boyanın İzlerini Kapatın
  ...

  Saçınızı boyadıktan sonra şimdi saçlarınız köklere doğru açık uçlara doğru koyu renkte mi görünüyor? Saç renginiz değişik tonlarda mı? Şapka takmak bir çözüm olabilir. Diğer bir çözüm de bizim tavsiyelerimizi takip ederek saç renginizi eşitlemek ve özgüveninizi artırmak.

  ...
 • Renk değişikliği– sınır nerede?

  Saçınızı Boyayın

  Renk değişikliği– sınır nerede?
  ...

  Şüphesiz birçoğumuz zaman zaman toptan bir değişiklik yapma isteği duymuşuzdur. Ancak bunun görünmez tehlikeleri vardır. Bu tehlikelere düşmemeniz için sizlere boyama sunmak istiyoruz.

  ...
 • Kendi Saçını Gölgelendirme

  Saçınızı Boyayın

  Kendi Saçını Gölgelendirme
  ...

  Saçınızdaki ışıkları açmaya hazır mısınız? Boya fırçanızı beyaz sarı veya ateş kırmızısına batırmadan önce birkaç gölge atmayı düşünebilirsiniz. Gölgeler görünmezi birden farkedilir hale getirebilir. Herşeyden önemlisi saçınıza evde de gölge atabilirsiniz.

  ...
 • İlkbahar Modası: Sarı Saçlar

  Sarı Saçlar

  İlkbahar Modası: Sarı Saçlar
  ...

  Tasarımcılar ve saç stilistleri bu sene dilediklerince saç boyuyor ve açıyor. Cesaretli kadınların bu yeni görünümleri denemek için oldukça çok fırsatı var.

  ...
 • Bakır Dokunuşlu Kızıl Saç

  Yeni Rengim Kızıl

  Bakır Dokunuşlu Kızıl Saç
  ...

  Bob saç stilleri oldukça pratik, şekil vermesi kolay ve her kadına yakışıyor. Bob saç kesiminde, saç normalde başın arkasından başlayarak katlı bir kesime sahiptir ve çene hizasındadır. Fakat klasik stil hep yeni durmalıdır.

  ...