Saç Boyama | Boyalı Saçlar İçin Bakım

Boyama sonrası hoşlanmadığınız saçınıza mahkum değilsiniz.

Saçlarınıza renk vererek şıklaşmaya veya tüm görünüşüzü değiştirmeye mi karar vermiştiniz?  Bunun yerine çok renkli alacalı bir saçla başbaşa mı kaldınız? Bu tür kazalar için uzmanların düzeltme tavsiyelerini sizinle paylaşıyoruz.

Saçınızın boyayı eşit dağılımla tutmamasının birkaç sebebi olabilir. Boya maddesini yanlış uygulamış olabilirsiniz, saçınızdaki pigment kalıntıları ortaya çıkan saç rengini asimetrik dağıtmış olabilir, boyamadan önce saçınızda hala şekillendirme ürünlerinin kalıntıları bulunuyor olabilir veya saç yapınız dengesiz olabilir.
Sebep ne olursa olsun şimdi hızlı hareket etme zamanı!

Saç rengini değiştirme cesareti

Saçınızı tekrar boyamadan önce bir peeling şampuanı kullanarak saçlarınızı yıkamalısınız. Daha sonra saçınızın yapısındaki yıpranmaları iyileştirmek için bir saç besleme kürü uygulayın.Yeni boyama işlemi için daha önce kullandığınız ürünü kullanmaya özen gösterin. Daha koyu bir renk kullanacaksanız renk farklılıklarını yavaş yavaş eşit hale getirmek için boyanın saçta durma zamanını azaltmaya dikkat etmelisiniz.

İşin karanlık yanı

Düzenli olarak boyanan saç her boya işleminden sonra koyulaşırsa ne olur? Yoğun renklendirme veya kalıcı renklendirme uygulamalarında saç boyasını önce yeni çıkan saçlara, son birkaç dakikada da tüm saça uygulamalısınız. Durulanabilir renk uygulamaları, yeni rengi uygulamadan önce tamamen akıtılmış olmalı. Bu sayede saç uçlarındaki pigment birikimini önleyebilirsiniz.

Bu arada, uzun saçın uçları daha gözenekli olmaya eğilimlidir ve pigmentleri daha fazla emer. Bu sebep de saç boyasını önce yeni çıkan saçlara, son birkaç dakikada da uçlara uygulamanın önemini arttırıyor. Uzun saçın saç uçlarına düzenli yoğun kürler uygulamak da size yardımcı olacaktır. Bu kürler eşit boya dağılımını düzenlemeye en büyük yardımcıdır.

Kısa saç kesimi çözümü

Aslında bu sadece en ciddi boya kazaları için radikal bir çözümdür. Saç uçları saçın geri kalan kısmından daha fazla pigment aldıysa, saçlarınızı kestirmek iyi bir çözüm olabilir. Bu kırık veya gözenekli saç uçlarına malesef ki çok sık olmaktadır. Saç uçlarını kestirmek,  saçın sağlığına tekrar kavuşmasına katkı sağlar ve eşit dağılımlı olarak boyanmış saç görünümüne de yardımcı olur. 

Son çare

Bütün bunlar size çok iş mi geliyor? Saç stilistinize giderek saçınızla ilgili sorununuzu anlatabilirsiniz. Hiç olmazsa saç stilistiniz saçınıza birkaç gölge atarak dengesiz boyanmış saç görünümden dikkatleri uzaklaştırabilir.