Saç Boyama | Saç Rengini Değiştirmek

Saç Renginizi Değiştirmek: Sınır nerede?

Teknik olarak siyah saçlı kadınlar açık tonlarda sarışın olabilir veya tam tersi de mümkündür. Ancak böyle keskin bir değişiklik tavsiye edilebilir bir şey midir? Burada renk seçimlerinizde sınırı nerede çizmeniz gerektiğini anlatacağız.

Angelina Jolie

Angelina Jolie’nin birkaç yıl once “Life or Something” filmi için yaptığı radikal değişiklik gibi ekstrem renk seçimlerinden belki de uzak durmalıyız. Ama gene de biraz cesaret iyi bir şey olabilir. Sonuçta neden benzersiz seçimler yapmayalım ki?

Saç boyama uzmanları boyama trendleri konusunda farklı tartışmalar ileri sürmektedir. Ancak Los Angeles ile Londra arasındaki tüm uzmanlar şu tavsiyede birleşmektedirler: bir ile on arası skalada saç renginizi doğal renginizden iki tondan fazla değişikliğe uğratmamalısınız. Angelina Jolie’yi (“Life or Something like It” filmindeki) platin sarısı saçlarıyla incelediğimizde veya Gwyneth Paltrow’un koyu kahverengi saçlı resimlerine baktığımızda bu fikre katılmadan edemeyeceğiz. Elbette, yıldızlar bu saçlarıyla da iyi görünüyorlar. Ancak kendi doğal renklerine yakın renkteki saçlarıyla çok daha iyi göründükleri kesin.

Tamamen yeni bir imaj edinmek istiyorsanız makul birkaç tavsiyeye kulak kabartmalısınız. Kalıcı boya uzun süre dayanır, bunu unutmayın. Şanssız bir seçim yaptıysanız sonucuna katlanmak gerekebilir.

Yeni bir Saç Rengi: Değişiklik İsteyenler için Yapılacak İşler Listesi

  • Saçınızın rengini koyulaştırmak istiyorsanız yeni rengi deneyebilir veya bir boya durulama ürünü veya yoğun renklendirme ürünü kullanarak farklı bir yaşam tarzına adım atabilirsiniz. Sonuçtan memnun kalmadığınız takdirde derhal bir saç kürü uygulayarak saçınızı birkaç kez yıkayabilirsiniz. Ürünler pigmentleri bağlayıp renklendirme etkisini önemli ölçüde azaltacaktır. 
  • Sarışın olmaya karar verdiyseniz yeni rengi denemek için önce sarışın bir peruk denemeniz uygun olabilir veya kendinize sarışınlığın gidip gitmeyeceğini dijital ortamda online olarak görebilirsiniz.
  • Çok kısa bir saç kesimi bu tür denemeler için çok uygundur. İlk deneme sonucunu beğenmediyseniz saçınızı hemen başka bir renge boyayabilirsiniz. Pixie kesimli saçlarda saçların yaşı altı aydan kısadır. Böyle genç kısa saçlar tekrarlanan saç bakımı ve saç açıcı ürünlerle daha kolay başeder.
  • Sarışın olmak isteyen kahverengi saçlı kadınlar sarı saç rengiyle beraber gelen imajdan haberdar olmalıdır. Masum altın sarısı bukleler, seksi bir plaj sarışını görünümü veya platin sarısı dalgalar ciddi sinyaller taşır. Ancak uzun bir hayran listesi hayallerinizin bir parçasıysa ve partilerden hoşlanıyorsanız ve hemen her zaman neşeliyseniz hiç beklemeyin; ancak bunun için saçınıza perma veya düzleştirici kimyasal maddeler uygulanmamış olması gerekir. Kimyasal olarak renklendirilmiş saçların bir profesyonelin uzmanlığına ihtiyacı vardır.
  • Gerçek sarışınların saçlarını kahverengiye boyamasında ise bir sorun yok. Yumuşak köpük boya veya yoğun renklendirme kullanarak kumral olmanın hayatlarını nasıl değiştireceğini deneyebilirler. Ancak evde iki renklendirici durulama ürünü kullanımı arasında en az bir hafta bırakmalısınız.
  • Saçlarını sarıya açan kahverengi saçlı kadınlar doğal saç renklerine geri dönmek isterlerse saç bakım profesyonellerinden tavsiye almalıdırlar. Yeni saç pigmentlerinin kimyasal boya ile muamele görmüş saçlara nasıl bir uyum sağlayacaklarını tahmin etmek zordur. Profesyonel bir rehber eşliğinde renk değişikliği yapmanın sonucu tahmin etmeye katkısı olur. 

İlgili içerikler